Wysyłając paczkę, z pewnością chcesz zapewnić jej możliwie najlepszą ochronę przed uszkodzeniami. W tym celu warto wykorzystać opakowania kartonowe. Ich różnorodność potrafi zaskoczyć, a odpowiednie dopasowanie jest wyjątkowo istotne. Poszczególne modele różnią się między sobą kształtem, grubością ścianek, walorami estetycznymi i poziomem wytrzymałości. Jakie rodzaje kartonów do wysyłki paczek będą odpowiednie dla Twoich przesyłek?

Rodzaje konstrukcji kartonów

Kartony do przesyłek występują w wielu kształtach posiadających odmienne właściwości. Najbardziej popularnymi i wykorzystywanymi powszechnie są pudełka klapowe. Posiadają całe boczne ścianki, a górną i dolną powierzchnię składa się z symetrycznych klap, zespalając je taśmą. Nadają się do pakowania większości towarów o standardowych wymiarach i ciężkości. Ich składanie i rozkładanie jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Ze względu na uniwersalne gabaryty, wiele pakowanych do nich produktów wymaga użycia amortyzujących wstrząsy wypełniaczy. Jeśli planujesz korzystać z opakowań kartonowych klapowych, warto jest pamiętać o pozostawieniu miejsca na folię, lub inny rodzaj wypełnienia.

Opakowaniami dedykowanymi przesyłkom są pudełka fasonowe, inaczej zwane pocztowymi. Występują w wielu różnorodnych kształtach i rozmiarach, a do ich złożenia nie trzeba wykorzystywać taśmy. Produkowane są z użyciem specjalnych wykrojników, zapewniających wyjątkowo stabilną konstrukcję. Zdecydowaną zaletą fasonowych kartonów do przesyłek jest ich dobre dostosowanie do określonych przedmiotów. Dzięki różnym kształtom możesz dopasować opakowanie do gabarytów zawartości. W przypadku tych produktów możliwa jest więc rezygnacja z amortyzujących wypełniaczy. Wybór pudełek fasonowych jest szczególnie zalecany przy wysyłaniu delikatnych towarów, które wymagają zastosowania szczególnej ostrożności. Technika produkcji tych kartonów zapewnia wysoki stopień sztywności ścian i walory estetyczne.

Rodzaje i grubość tektury

Na wytrzymałość opakowania kartonowego wpływa w znacznej mierze grubość jego ścian. Kartony do wysyłki paczek produkowane są z wykorzystaniem kilku rodzajów tektury. Najbardziej powszechnym materiałem, który możesz spotkać w większości pudełek klapowych, jest tektura falista trójwarstwowa. W jej konstrukcji wykorzystywane są dość gęste fale oznaczone literą B lub trochę szersze o kształcie przypominającym C. Grubość tektury składającej się z 3 warstw to ok. 3-4 mm. Takie tworzywo zapewnia bezpieczeństwo przedmiotom o średniej wadze, które nie są zbyt kruche. Jeżeli poszukujesz opakowania do wyjątkowo ciężkiej lub delikatnej zawartości, lepszym wyborem może okazać się tektura pięciowarstwowa. Wśród jej warstw znajduje się zarówno falowanie typu B i typu C. Wykonane z niej kartony do wysyłki paczek posiadają ściany o grubości 6-7 mm. Dzięki temu charakteryzuje je wysoki stopień wytrzymałości.

Opakowania kartonowe do zadań specjalnych

Jeśli poszukujesz pudełek na wielkogabarytowe przedmioty, które zarazem łatwo ulegają uszkodzeniu, powinny zainteresować Cię kartony kaszerowane. Dzięki profesjonalnej metodzie łączenia ze sobą elementów powstają solidne pudła z warstwą ochronną. Na opakowaniach tego rodzaju często pojawiają się nadruki. Najważniejsza jest jednak warstwa powlekająca. Dobierając odpowiedni kaszerowany karton do przesyłek, można dodatkowo zabezpieczyć zawartość przed wilgocią.

W bogatej ofercie producentów opakowań kartonowych odnajdziesz modele o rzadko spotykanych kształtach. Niektóre firmy produkują również pudełka odporne na zmiany temperatur. Jeśli prowadzisz sprzedaż wysyłkową, a dostarczanie produktów planujesz połączyć z działaniami marketingowymi, warto wybrać opakowania z nadrukami. Umożliwią wysyłanie klientom produktów w kartonach z logo firmy.

Niezależnie od rodzaju dobieranych opakowań, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu przesyłki. Niektóre elementy, takie jak szklane butelki, powinny być umieszczane w dedykowanych im pudełkach. Przemyślany sposób pakowania ochroni produkty przed zniszczeniem.