Papier znalazł szerokie zastosowanie na rynku spożywczym. Materiał ten doskonale sprawdza się do pakowania i przechowywania żywności, musi jednak spełniać szereg ściśle określonych wymogów. Od tego, jaki papier do kontaktu z żywnością zostanie użyty, zależy nie tylko smak i świeżość jedzenia, ale także jego bezpieczeństwo. Jakie cechy posiadają papierowe i tekturowe opakowania spożywcze? Gdzie najczęściej są wykorzystywane?

Zastosowanie papieru spożywczego

Papier i tektura przeznaczone do kontaktu z żywnością to właściwie niezbędne wyposażenie każdego lokalu gastronomicznego, sklepu spożywczego, restauracji czy cukierni. Wśród nich można znaleźć zarówno opakowania transportowe, jak i te, które służą do bezpośredniej dystrybucji wyrobów spożywczych. Jakie produkty można zapakować w papier spożywczy? Lista jest bardzo długa. Zazwyczaj używany jest do pakowania wędlin, mięsa, ryb, serów czy różnych wypieków. Szczególne znaczenie ma papier, który ma służyć jako opakowanie do produktów tłustych i wilgotnych. Takie produkty, jak pizza, drożdżówki, croissanty czy słodkie ciasta pozostawiają na papierze plamy, dlatego musi on być odporny na tłuszcz oraz parę wodną. Warto pamiętać, że papier do kontaktu z żywnością jest wykorzystywany również do produkcji takich artykułów, jak filtry do kawy, arkusze do pieczenia lub do pakowania kanapek, czy torebki na herbatę. Bez wątpienia ma więc szerokie zastosowanie i sprawdza się w rozmaitych gałęziach przemysłu spożywczego.

Różne rodzaje papieru do kontaktu z żywnością

Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów papieru spożywczego, który nadaje się do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Można zaliczyć do nich półpergamin, cieszący się szczególną popularnością w cukierniach i piekarniach. Jest biały i ma cienką strukturę, ale jednocześnie pozostaje na tyle gruby, iż nie przepuszcza tłuszczu i nie rwie się podczas pakowania. Wyjątkową kategorią papieru i tektury przeznaczonych do kontaktu z żywnością są artykuły powlekane warstwą polietylenową. Doskonale wpływa to na ich wytrzymałość i funkcjonalność. Tego typu papier spożywczy najlepiej sprawdza się do pakowania wędlin, mięsa i serów, ponieważ wykazuje właściwości tłuszczoodporne i wodoodporne. Tłuszcz pochodzący z jedzenia nie przecieka przez papier, co sprawia, że zapakowane produkty prezentują się estetycznie. Co więcej, warstwa polietylenowa zapewnia dłuższą świeżość żywności. Jeśli natomiast chodzi o papier do pieczenia ciast, wyrobów cukierniczych oraz pizzy, powinien on posiadać silikonową powłokę, która znacznie ułatwia wyciąganie żywności z formy. Taki papier nie przywiera do jedzenia ani do naczyń, toteż okazuje się niezwykle łatwy i komfortowy w użytkowaniu. Warto wspomnieć też o grubej tekturze do pakowania i dystrybucji wyrobów spożywczych. Ma oczywiście większą gramaturę niż klasyczny papier spożywczy, jest bardziej sztywna oraz twardsza. Tektura przeznaczona do kontaktu z żywnością może być wykonana chociażby przy użyciu ekologicznego i nietoksycznego kleju skrobiowego.

Jakie wymogi muszą spełniać papier i tektura przeznaczone do kontaktu z żywnością?

Rynek materiałów, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, jest regulowany za pomocą odpowiednich aktów prawnych. Przede wszystkim papier spożywczy nie może stanowić zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Uznane materiały posiadają specjalne atesty i certyfikaty bezpieczeństwa, które potwierdzają, że nie występuje ryzyko skażenia zapakowanej żywności. Materiały do kontaktu z żywnością nie mogą też wpływać na jej skład ani powodować zmian w jej cechach organoleptycznych. Badaniom podlega przede wszystkim skład chemiczny i surowcowy tego typu artykułów. Najlepiej postrzegane są te wykonane z surowców naturalnych, bezpiecznych zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Należą do nich ścier drzewny, włókna celulozowe oraz inne włókna z recyklingu. Wysokiej klasy papier i tektura przeznaczone do kontaktu z żywnością mają starannie zaprojektowaną technologicznie konstrukcję, która sprawia, że są całkowicie uodpornione na migrację.