Narodziny bliźniąt to podwójne szczęście, ale też podwójne obowiązki. Jednym z nich jest zakup wózka dla bliźniaków, którego wybór wcale nie jest łatwy. Modeli wózków bliźniaczych jest naprawdę dużo, lecz wiele z nich jest dużych i nieporęcznych, co utrudnia użytkowanie. Podpowiadamy, na co powinniście zwrócić uwagę, planując ten zakup i jaki wózek dla bliźniaków będzie odpowiedni.

Najważniejsze parametry

Szukając odpowiedniego wózka bliźniaczego, dobrze wcześniej zmierzyć szerokość drzwi wejściowych do mieszkania, domu i klatki schodowej. Warto również sprawdzić, jakie są wymiary bagażnika samochodowego i czy wybrany model bez problemu się w nim zmieści. Prawda jest taka, że wózki dla bliźniaków nie mają najmniejszych gabarytów. A mamy do wyboru dwie opcje: taki, w którym dzieci siedzą lub leżą obok siebie oraz taki wózek bliźniaczy, gdzie dzieci są jeden za drugim. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy – najważniejsze to wybrać takie, które sprawdzi się Waszym przypadku.

Kolejnym istotnym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę, jest waga wózka. Jego ciężar w połączeniu ze zwiększającą się wagą dzieci, wymagać będzie niemałego nakładu siły. Zadanie jest szczególnie trudne, gdy spacery odbywają się zimą po zaśnieżonych drogach lub też po błocie. Dlatego też idealny wózek nie może zbyt ciężki, jak i zbyt lekki, gdyż wtedy może być wywrotny. Z kolei za ciężki jest trudny w prowadzeniu i niewygodny.

Wózek dla bliźniaków – wymiary

Kiedy znamy już szerokości drzwi w naszym najbliższym otoczeniu, musimy wybrać szerokość wózka. Modele, w których dzieci są ustawione jeden obok drugiego, cechują się tym, że są dość szerokie. Wjechanie do sklepu i jeżdżenie między alejkami może być więc dość ciężkim zadaniem. Dlatego też w zależności od potrzeb, można się zdecydować na wózek bliźniaczy, w którym dzieci są ustawione jeden za drugim. W tym przypadku należy przeanalizować jego długość, by mieć pewność, że nie wystąpią problemy przy skręcaniu i zawracaniu. Kiedy już mamy wybrany model, warto zorientować się, jak wygląda jego złożenie. Ważne jest to, czy może to zrobić jedna osoba bez większego wysiłku i bez konieczności zdejmowania kół oraz jakie wymiary wózek ma po złożeniu.

Jakie koła w wózku bliźniaczym?

Koła to bardzo ważny element, który ma duży wpływ na komfort jazdy i użytkowania. Im większe, tym łatwiejsze staje się pokonywanie nierówności. Wózek z amortyzatorami na kołach pompowanych sprawdzi się na każdym terenie, nawet kamienistym i piaszczystym. Piankowe koła to z kolei odpowiedni wybór dla osób, które zamierzają użytkować wózek tylko w mieście. Na twardym i prostym podłożu powinny spisać się świetnie. Problemem może być jednak sytuacja, gdy chcemy pojechać na wycieczkę poza miasto – każda nierówność będzie odczuwalna przez dzieci, większe kamienie zaś – przeszkodą niemal do niepokonania. W przypadku wózków dla bliźniąt ciekawym dodatkiem są koła obrotowe montowane z przodu. Dzięki temu skręt wózkiem odbywa się niemal w miejscu, bez zbędnego wysiłku.

Komfort podróżowania

Przy zakupie odpowiedniego wózka, dobrze jest przeanalizować wybór pod kątem dzieci. Warto wziąć pod uwagę, że dzieci bywają w różnych nastrojach – czasami są dobrym humorze, skore do zabawy z rodzeństwem. Wtedy świetnym rozwiązaniem jest wózek jeden obok drugiego, gdyż dzieci mają ze sobą stały kontakt. Jednak bywają dni, gdy maluchy się zaczepiają, dokuczają sobie i zabierają ulubione zabawki. Wówczas idealnie sprawdzą się wózki bliźniacze jeden za drugim. Jednak i tu mogą pojawić się problemy, gdyż każde z dzieci chciałoby siedzieć z przodu i mieć lepszy widok.

Producenci wózków bliźniaczych wychodzą naprzeciw potrzebom maluchów i ich rodziców, którzy mają ciężki dylemat związany z tym, jaki wózek dla bliźniaków będzie najlepszy. Dlatego też powstają wózki, w których istnieje dowolna modyfikacja ustawień siedzeń i gondoli – plecami do siebie, twarzami do siebie, przodem też tyłem do kierunku jazdy. Jest to świetne rozwiązanie, które pozwoli na wybranie najlepszej opcji w zależności od sytuacji i nastroju dzieci.