W ciągu ostatnich kilkunastu lat hulajnogi elektryczne osiągnęły ogromną popularność i nadal wywołują bardzo duże zainteresowanie. Stały się nie tylko wspaniałą atrakcją dla dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim środkiem lokomocji dla dorosłych, zastępując niektórym samochody czy transport publiczny. Wśród wielu zalet hulajnogi elektrycznej, jedną z największych jest to, że nie wymaga ona dużej konserwacji, a większość prac można wykonać samodzielnie.

Korzyści z konserwacji hulajnogi elektrycznej.

Hulajnogi elektryczne różnią się od pojazdów ręcznych i wymagają innej pielęgnacji. Mimo że są proste w utrzymaniu, regularny przegląd techniczny pomoże zapewnić Ci bezpieczeństwo użytkowania i ograniczy prawdopodobieństwo pojawienia się poważnych problemów w przyszłości. Wszelkie prace można wykonać za pomocą prostych narzędzi, które posiadasz w garażu, a zdobyte umiejętności z pewnością przydadzą Ci się w przyszłości.  Co istotne, konserwacja nie kosztuje dużo, więc jest to rozwiązanie bardziej opłacalne dla budżetu domowego niż późniejsze naprawy. Wszystkie potrzebne akcesoria potrzebne do wykonania konserwacji hulajnogi elektrycznej znajdziesz na stronie oferującej części do hulanóg elektronicznych. Oprócz kosztów, ważniejszą kwestią przemawiającą za regularną konserwacją, jest bezpieczeństwo podczas jazdy. Nieregularny przegląd pojazdu może doprowadzić do katastrofy, w przypadku uszkodzenia np. kół czy hamulców. Przegląd pomoże zdiagnozować elementy wymagające naprawy lub wymiany. W ten sposób zadbasz o swój pojazd, a także ochronisz siebie i innych przed groźnymi wypadkami.

Jak prawidłowo dbać o hulajnogę elektryczna?

Jeśli chcesz, aby Twoja hulajnoga działała latami i była niezawodna, musisz odpowiednio o nią zadbać! Oto kilka ważnych zadań, o których należy pamiętać.

  1. Akumulator– bateria w hulajnodze elektrycznej jest najważniejszą częścią urządzenia. Aktualnie wszystkie pojazdy posiadają akumulatory litowo-jonowe, które zapewniają wysoką wydajność i większą funkcjonalność. Postęp technologiczny sprawił, że posiadają one dłuższą żywotność i większą moc. Mimo to mają także określony cykl życia, dlatego, aby przedłużyć okres działania baterii, musisz ładować ją do 100% co kilka dni lub po skończonej jeździe. Utrzymywanie jej na poziomie około 90% spowoduje najdłuższą żywotność akumulatora, a to dlatego, że akumulatory litowe posiadają od 500-1000 pełnych cykli ładowania. Utrzymywanie poziomu baterii na wysokim poziomie zmniejszy więc liczbę pełnych cykli ładowania i wydłuży czas jej eksploatacji.

Wpływ na stan baterii ma też temperatura pracy skutera. Warunki niezgodne z zaleceniami producenta mogą niekorzystnie wpłynąć na jej stan i wydajność. Istotną kwestią jest również stosowanie wyłącznie ładowarki dołączonej do urządzenia lub dostosowanego zamiennika. Używanie ładowarek innych skuterów może skutkować przeładowaniem lub niedoładowaniem, co może prowadzić do trwałego uszkodzenia hulajnogi elektrycznej.

  1. Hamulce– są niezwykle istotną kwestią, dlatego że sprawnie działające hamulce są gwarancją Twojego bezpieczeństwa. Rodzaj zastosowanej metody hamowania oraz wskazówki dotyczące pielęgnacji układu hamulcowego należy sprawdzić w instrukcji obsługi. Hamulce tarczowe czy klocki hamulcowe z czasem zużywają się i należy je wymienić. Warto tutaj skorzystać z usług profesjonalistów i im powierzyć wymianę i regulację hamulców, aby utrzymać oczekiwany poziom hamowania. Dodatkowo co jakiś czas sprawdzaj, czy kable nie są zardzewiałe lub uszkodzone.
  1. Opony– podobnie jak opony samochodowe czy rowerowe, opony hulajnogi zużywają się lub mogą ulec uszkodzeniu. Należy je wymienić, jeśli zauważysz zużyty bieżnik. Właściwe napompowanie opony pomoże utrzymać ją pod odpowiednim ciśnieniem i uniknąć nadmiernej eksploatacji dętki. Musisz pamiętać, że w hulajnogach
    elektrycznych tylna opona zużywa się znacznie szybciej niż przednia.
  2. Kontrola elementów składanych–  połączenia składane z czasem mogą ulec poluzowaniu, dlatego warto je sprawdzać i regulować za pomocą prostych narzędzi domowych lub dołączonych do pojazdu.
  3. Dbanie o czystość hulajnogi–  nadmierny brud, błoto czy trawa nie tylko powodują dewastację części składowych, ale także mogą zablokować koła podczas jazdy, powodując zagrożenie życia lub zdrowia. Sprawdzaj regularnie, czy wszystkie połączenia i elementy są odpowiednio nasmarowane i nie ocierają się o siebie.

Właściwa pielęgnacja hulajnogi elektrycznej zapewni najwyższą wydajność i bezpieczną obsługę, przez co zaoszczędzisz pieniądze wydane na naprawę. Włożenie wysiłku w opiekę nad pojazdem pomoże w utrzymaniu go w dobrym stanie, dzięki czemu sprzęt ten posłuży Ci przez wiele lat.