Zakup nieruchomości – niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie, działka czy dom, wymaga od nabywcy ustalania numeru jego księgi wieczystej. W praktyce niestety, sprzedający bardzo rzadko informują o nim potencjalnych nabywców. Nie pozostaje wówczas nic innego, jak znalezienie tego numeru na własną rękę. Istnieje kilka sposobów, aby zrobić to w szybki i prosty sposób. Sprawdź, czy można ustalić numer księgi wieczystej za darmo

Czym są księgi wieczyste i co możemy w nich znaleźć?

Księgi wieczyste to prawdziwa skarbnica informacji. Możemy znaleźć w nich między innymi informacje na temat pełnej historii nieruchomości, którą chcemy kupić. W tym publicznym rejestrze znajdują się między innymi wszystkie dane dotyczące hipoteki, te które pochodzą z ewidencji  gruntów, a także wszystkie informacje na temat  użytkowników wieczystych, a także właściwości. Nic więc dziwnego, że ustalenie numeru księgi wieczystej za darmo jest bardzo istotnym krokiem, który należy podjąć przed zakupem mieszkania lub domu. 

Czym jest numer księgi wieczystej? 

Warto zaznaczyć, że nie istnieją dwie księgi wieczyste, które posiadałyby takie same numery. Są one całkowicie unikalne i składają się z liter i cyfr. Oznaczenia te niosą za sobą informację na temat Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, który właściwy jest dla miejsca, w którym dana nieruchomość się znajduje. Litery, które są częścią składową numeru ulokowaną na samym początku, stanowią właśnie oznaczenie miejscowości. 

Jak uzyskać numer księgi wieczystej za darmo?

Wiemy już, czym jest numer księgi wieczystej. Wiele osób jednak wciąż zastanawia się, jak znaleźć go bez konieczności wnoszenia opłat. W tym celu warto zastanowić się jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie. Jest to jak najbardziej możliwe. Aby zdobyć tego typu informacje, musimy jednak zwrócić się do odpowiednich instytucji. Jest to Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, Wydział Dokumentacji Geodezyjnej, ale także Wydział Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego. Składając do nich wnioski, musimy jednak liczyć się z opłatami. Nie są one szczególnie wysokie, jednak sprawdzanie numeru księgi wieczystej po adresie nie jest w stu procentach darmowe i warto mieć to na uwadze jeszcze przed poszukiwaniem. 

Co powinno znaleźć się we wniosku? Przede wszystkim adres administracyjny nieruchomości, który jest podstawą do znalezienia numeru księgi wieczystej. Musimy jednak zastawić się na to, że chęć zakupu nieruchomości wcale nie musimy być dla urzędników odpowiednim pretekstem do udzielenia nam informacji, których akurat poszukujemy. 

Jak ustalić numer księgi wieczystej w Internecie? 

W dzisiejszych czasach chodzenie z podaniami po urzędach nie dla każdego wydaje się specjalnie pożądanym zajęciem. Na szczęście osoby poszukujące numeru księgi wieczystej swojej potencjalnej nieruchomości mają do dyspozycji także Internet. Jak znaleźć numer księgi wieczystej za darmo online? Wystarczy skorzystać z jednej z dostępnych wyszukiwarek numerów ksiąg wieczystych. Jest to baza informacji dostępna dla wszystkich i całkowicie jawna. Niestety, w tym wypadku możliwość skorzystania z niego za darmo na ten moment nie istnieje. Bezpłatny jest natomiast wgląd do księgi – możemy dokonać tego na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Paradoks polega na tym, że możliwość ta dostępna jest jedynie dla osób, które znają już numer księgi. 

Jak więc widać wyszukanie numeru wiąże się z koniecznością wniesienia opłat. Ich wysokość zależna jest od wielu czynników – średnio musimy jednak nastawić się na wydatek kilkudziesięciu złotych. Wówczas wystarczy znać adres nieruchomości. 

Znajomość numeru księgi wieczystej nieruchomości to klucz do wielu przydatnych informacji na jej temat. Dobrym rozwiązaniem jest skierowanie się do biura nieruchomości. Jego pracownicy nie tylko odpowiedzą na nasze pytania, ale także – w razie konieczności – pomogą w procesie szukania numeru. Robienie tego na własną rękę jest możliwe, natomiast może generować sporo stresu i być długotrwałe i męczące.