Współczesny świat jest coraz bardziej nastawiony na ekologię. Oświetlenie fotowoltaiczne LED coraz bardziej wypiera klasyczne instalacje elektryczne zarówno w infrastrukturze miejskiej jak i ogrodowej. Oprócz energooszczędności zaletą takich lamp jest możliwość montażu w miejscach, gdzie nie jest dostępna sieć energetyczna, a jej doprowadzenie jest nieopłacalne.
Czym jest oświetlenie fotowoltaiczne?
Lampy solarne działają za pomocą ogniw, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Oświetlenie LED fotowoltaiczne składa się z diody LED, paneli słonecznych, falownika, akumulatora i regulatora ładowania. Panele ogniw fotowoltaicznych, zamieniają promienie słoneczne na energię elektryczną, która następnie jest przechowywana w akumulatorach. Akumulatory są ładowane przez cały czas działania światła słonecznego na panel, a energia w nich zgromadzona jest używana w razie potrzeby. Baterie te są wbudowane w system oświetleniowy, dzięki czemu lampy mogą czerpać z nich światło. Oświetlenie słoneczne, nie wymaga więc podłączania do przewodów, aby przesłać energię do lampy.
Jak działa system oświetlenia słonecznego?
Zasada działania oświetlenia fotowoltaicznego jest bardzo prosta. W ciągu dnia, ogniwa pobierają światło, a po zachodzie słońca automatyczny przełącznik, który jest fotoreceptorem czułym na intensywność światła, koduje niski pobór energii słonecznej i sprawia, że system uruchamia światła słoneczne. Czasami fotoreceptory łączy się także z regulatorami czasu, które umożliwiają ustawienie odpowiednich pór, w czasie których światło automatycznie włączy się i wyłączy. W pochmurne dni, ogniwa słoneczne mogą nie zostać obficie naładowane, co wiąże się ze słabą produkcją energii elektrycznej i może powodować, że energii potrzebnej do oświetlenia nie wystarczy na całą noc. Wówczas rozwiązaniem będzie zastosowanie baterii o większej pojemności lub przesył energii do zakładu energetycznego, który odsyła energię w przypadku jej braku. W oświetleniu fotowoltaicznym głównie montowane są diody LED, z uwagi na ich wysoką wydajność świetlną i długą żywotność.
Zalety oświetlenia słonecznego
- Brak połączenia systemu fotowoltaicznego przewodami sprawia, że instalacja systemów oświetlenia słonecznego jest łatwa i idealnie nadaje się do montażu w trudnym terenie. Jest to czasem jedyna możliwość dotarcia oświetlenia do najbardziej oddalonych terenów.
- Są wydajne, mocne i opłacalne, co sprawia, że są częstym wyborem oświetlania ulicznego, parków, placów zabaw i innych miejsc wymagających bezpieczeństwa. Chociaż koszt montażu jest jednorazowo wyższy niż koszt instalacji energii elektrycznej, to darmowy zasób energii przez lata i oszczędności z tytułu konserwacji powodują opłacalność przedsięwzięcia.
- System oświetlenia słonecznego nie jest uzależniony od dostaw i produkcji energii elektrycznej, dlatego istnieje niskie ryzyko jakichkolwiek przerw w dostawie prądu, nawet w przypadku złych warunków atmosferycznych. Stwarza to powód, dla którego taki rodzaj oświetlenia jest preferowany na obszarach dotkniętych częstymi burzami lub mocnymi wiatrami.
- Bardzo niskie koszty utrzymania, co wiąże się z objęciem większości systemów 25-letnią gwarancją. Otrzymujemy więc bezproblemowe oświetlenie na lata.
- Niebieski odcień światła wpływa pozytywnie na estetykę krajobrazu.
- System oświetlenia fotowoltaicznego jest bezpieczniejszy, gdyż posiada bardzo niskie napięcie, które nie stwarza zagrożenia i jest bardziej niezawodny.
Oświetlenie słoneczne wymaga sprawnego odbioru światła słonecznego, a gromadzenie się kurzu i brudu na powierzchni paneli może powodować zakłócenia. Dla pełnej sprawności systemu należy regularnie sprawdzać, czy panele są wolne od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które mogą tworzyć przeszkodę dla wydajności instalacji. Regularnej obserwacji wymagają również baterie, które trzeba wymieniać od czasu do czasu.
Lampy solarne są autonomicznym źródłem światła i nie wymagają zgody zakładów energetycznych i przyłączenia do lokalnej sieci. Działają od razu po zainstalowaniu, a przede wszystkim są energooszczędne i nie zanieczyszczają środowiska.