Obecny rynek zabawek dla najmłodszych pęka w szwach. Co rusz pojawiają się nowe modele maskotek i lalek, które chodzą, płaczą, tańczą, samochodów, klocków i układanek ulepszonych w stosunku do ich poprzednich wariantów. Na skutek tego wybór odpowiedniej zabawki dla dzieci w każdym przedziale wiekowym przestaje być przyjemnością, a przeradza się w szaleńczy maraton po sklepach, który zajmuje wieki i często spełza na niczym.

Jakie zabawki zajmują dziecko?

Według wielu specjalistów od rozwoju dziecięcego zabawki, które chcemy podarować dziecku, powinny angażować malucha do nauki poprzez aktywną zabawę. Tym samym wspierają jego rozwój na kilku poziomach: intelektualnym poprzez wzbudzanie ciekawości o świecie zewnętrznym, manualnym na skutek rozwijania umiejętności motorycznych, emocjonalnym, kiedy w zabawie wzmacniane i budowane są więzi z innymi czy kreatywnym poprzez pobudzenie wyobraźni i szukania własnych rozwiązań. Są to szumnie nazywane zabawki edukacyjne, choć tak naprawdę to właśnie najprostsze zabawki najczęściej uczą dzieci najwięcej. Gadżety interaktywne czy wzbogacone o efekty dźwiękowe i świetlne są oczywiście bardzo pociągające dla dziecka w każdym wieku, jednak najczęściej zajmują pociechę przez chwilę i często dostarczają nadmiaru bodźców, które trudno przetworzyć jednocześnie. 

Jak wybrać zabawkę dla dziecka?

Przede wszystkim powinna być to zabawka dopasowana do wieku dziecka. Na większości produktów można znaleźć oznaczenie kategorii wiekowej i jeśli nie chcemy zniechęcić dziecka na wstępie, warto zwrócić na nie uwagę. Oznacza ono bowiem nie tylko zgodność pod kątem bezpieczeństwa, ale także stopień trudności i dostosowanie zabawki pod kątem doświadczenia malucha. Ma to szczególne znaczenie przy najmłodszych grupach wiekowych, gdzie oznaczenia mają za zadanie pomóc rodzicom wybrać przedmiot, który pozwoli dziecku rozwijać kluczowe umiejętności dla danego etapu rozwoju. Jeśli chodzi o sam wygląd zabawki, powinna być ona atrakcyjna wizualnie; dobrze, żeby była także wykonana z trwałych materiałów i posiadała różne faktury, dzięki czemu wpłynie na rozwój sensoryczny dziecka, czyli pobudzi kilka zmysłów podczas zabawy.

Jakich zabawek nie kupować dzieciom?

Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to wszelkie gadżety elektroniczne i zabawki interaktywne. Są one swego rodzaju wypełniaczem czasu dziecka, który nie wnosi jednak nic do jego rozwoju. Co więcej, przedmioty typu tablet, smartfon czy grające zabawki najczęściej nie wymagają od dziecka ingerencji, nie pobudzają go do działania ani myślenia, a niwelując potrzebę więzi i kontaktów z innymi, mogą negatywnie wpłynąć na jego rozwój w grupie rówieśników, komunikację, a nawet wyniki w nauce czy inteligencję emocjonalną.

Bezpieczeństwo a zabawki

Priorytetową kwestią przy zakupie zabawek dla dzieci i niemowląt jest bezpieczeństwo produktu. Oznacza to, że powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy zabawka nie jest uszkodzona i czy jest starannie wykonana, ale nie tylko. Warto zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

  • ostrzeżenie bezpieczeństwa użytku – tak jak zostało wspomniane powyżej, zabawki posiadają wskazaną do ich użytku grupę wiekową. Istnieją jednak także produkty, które są przeciwwskazane na przykład dla niemowląt w przedziale 0-3 lat. Innymi rodzajami ostrzeżeń są informację dotyczące substancji uczulających użytych przy produkcji czy zastrzeżenia, że dany produkt (np. zabawkowy hełm) nie pełni funkcji ochronnej.
  • atesty i certyfikaty – obecnie wszystkie przedmioty produkowane do użytku przez dzieci powinny posiadać stosowne gwarancje ich jakości i wykonania. Warto wiedzieć, że normy unijne są bardziej restrykcyjne niż te dla zabawek produkowanych w Azji
  • nazwa i adres producenta – wymagania dotyczące zabawek nakazują udostępnianie tej informacji w przypadku, kiedy kupujący chciałby reklamować wadliwy produkt
  • nietoksyczne materiały – każdy wyrób dla dziecka powinien być wykonany z materiałów nieszkodliwych dla zdrowia

Warto zadbać o to, aby zakup zabawek nie był robiony w biegu czy na ostatnią chwilę. Przedmioty, jakie kupujemy dzieciom, powinny sprawiać im radość, ale także gwarantować ich bezpieczną zabawę.