narzędzia

Aby wytwarzany produkt był idealny w każdym calu i spełniał wszelkie normy obowiązujące na rynku, po zakończeniu etapu produkcji czeka go kontrola jakości. Jeden ze sprawdzanych parametrów w przypadku materiałów poddawanych obróbce skrawaniem stanowi chropowatość. Oznakowanie to określa powierzchnię ciał stałych oraz to, czy spełnia obowiązujące normy jakości. Kontrolę chropowatości wykonuje się za pomocą wzorców, do których przyrównuje się powierzchnię sprawdzanego materiału.

Dlaczego kontroluje się chropowatość powierzchni?

Każda osobna metoda skrawania została scharakteryzowana odpowiednią wartością chropowatości oznaczoną symbolem Ra. W ten sposób, kontrolując materiał, który poddano obróbce, można porównać do ustalonego wzorca. Dla tego typu tworzyw zazwyczaj określone zostają także maksymalne wartości Ra, dzięki temu podczas wykonywania porównania do wzorca można stwierdzić, czy materiał nie przekroczył górnej granicy. Jeśli tak się dzieje przy kilku kolejnych próbach, uznaje się, że nie spełnia on ustalonych wymogów.

Wzorce chropowatości powierzchni – sklep narzędziowy ARKOM

W sklepie ARKOM znajdują się różnego rodzaju wzorce chropowatości. Wśród nich znajdują się komplety zawierające instrukcję obsługi przetłumaczoną na kilka języków obcych – niemiecki, angielski czy francuski. Wszystkie wzorce chropowatości dostępne w atrakcyjnych cenach zamknięte są w wygodnych pudełkach, co znacznie ułatwia ich transport oraz przechowywanie.

Oferowane zestawy doskonale sprawdzą się do skontrolowania chropowatości powierzchni po różnych pracach, na przykład frezowaniu, erozji końcowej, rozwiercaniu i wierceniu, szlifowaniu, toczeniu czy czyszczeniu. Niektóre komplety dedykowane są do sprawdzania tego parametru po konkretnym działaniu, inne otrzymały bardziej uniwersalne zastosowanie. Bez względu na przeznaczenie, oferowane zestawy spełniają wymagania klientów, przez co otrzymują same pozytywne opinie na temat ich skuteczności oraz dokładności.

Sklep ARKOM dbam o jak największe zadowolenie klientów ze sprzedawanych produktów, dlatego oferowane w tej kategorii wzorce chropowatości powierzchni dostarczane są na indywidualne zamówienie klienta. Termin realizacji w niektórych przypadkach może trwać do 45 dni. Ponadto zapewnione są dodatkowe usługi, jak wykonanie grawera (nie dłuższego niż 10 znaków) na powierzchni zakupionego produktu czy wzorcowanie wybranego zestawu. Dzięki temu klient może mieć pewność, że zestaw jest w pełni zgodny z obowiązującymi normami.