elewacja

Elewacja to nic innego jak zewnętrzna powłoka wykonana z różnych materiałów, której zadaniem jest pokrywanie ścian budynku. Dzięki tej powłoce można wpłynąć korzystnie nie tylko na estetyczny wygląd budowli, ale również możliwe jest ochronienie ścian przed nadmiernym hałasem, niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz innymi negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Okazuje się, że istnieje wiele typów elewacji bazujących na różnorodnych materiałach wykończeniowych. Z jednej strony szeroki wybór rozwiązań może być w pewnym stopniu problematyczny, ale z drugiej sprawia, że każdy, kto zastanawia się, jak tanio wykończyć elewację domu będzie w stanie znaleźć rozwiązania dopasowane do własnych potrzeb.

Jak wykończyć elewację domu? Wybór odpowiedniego koloru jest bardzo istotny

Kolor wykorzystywanego tynku albo płytek tworzących elewację, powinno się dobrać do koloru stolarki okiennej, a także drzwi czy też bramy garażowej. Dodatkowo elewacja i jej odcień, muszą być dobrze dopasowane do koloru dachu. W przypadku najbardziej reprezentacyjnej powierzchni, czyli fasady, można wykorzystać kilka kolorów oraz różne materiały po to, aby stworzyć jakieś oryginalne i niepowtarzalne kompozycje, takie jak na przykład tynk połączony z płytkami kamiennymi albo płytki klinkierowe idące w parze z tynkiem. Typ oraz kolor elewacji należy też dopasować do stylizacji, w jakiej utrzymywany jest dany budynek. W przypadku budowli klasycznych rozsądnym wyborem będą jasne i bardziej stonowane odcienie klinkieru albo naturalne, stylowe płytki z kamienia. Rdzawy brąz albo grafit to kolory świetnie pasujące do brył budynków o minimalistycznym charakterze.

Jakich materiałów użyć do wykończenia elewacji?

Wielu ludzi zastanawiających się nad tym jak wykończyć elewację musi zwrócić uwagę nie tylko na wzór i kolorystykę, ale również na rodzaj stosowanych materiałów wykończeniowych przeznaczonych do elewacji. Rodzaj wykończenia, jak również kolor i typ materiałów warto wybrać na początku, już podczas planowania projektu budynku. Profesjonalni architekci są w stanie przygotowywać odpowiednie projekty, w których uwzględniane są rodzaje oraz kolory materiałów wykończeniowych. Warto zamówić taką specyfikację u architekta i stosować się do niej. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie różnych błędów związanych z niewłaściwym doborem elewacji, który może wpłynąć negatywnie nie tylko na estetykę budowli, ale również może powodować nadmierną utratę ciepła z budynku, a nawet prowadzić do pękania ścian.

Trzeba mieć na uwadze, że w Polsce większość domów jest nadal wykonywana z wykorzystaniem technologii murowanej. Najczęściej elewacje takich budynków są wykańczane z wykorzystaniem tynku. Stosowane są również klinkierowe płytki na elewację, płyty betonowe, a także płyty wykonane z kamienia naturalnego. Czasami też stosowane są specjalne okładziny wykonane z tworzyw sztucznych lub naturalnego drewna. Jeśli chodzi o płytki elewacyjne to można je przykleić lub dokonać ich montażu na stelażu. Wszystko zależy w tym przypadku od konstrukcji zewnętrznej ściany oraz od rozmiaru i grubości płytek. Zarówno klinkier, jak i drewno oraz kamień elewacyjny to materiały charakteryzujące się wysoką trwałością, odpornością na niekorzystne czynniki zewnętrzne oraz atrakcyjnym wyglądem dopasowanym do wielu różnych kompozycji i stylizacji.

O czym jeszcze warto wiedzieć wykańczając elewację?

Do procesu wykańczania elewacji należy przystąpić po skutecznym wykonaniu wszelkich prac mokrych wewnątrz budynku, takich jak na przykład wylewanie posadzek albo tynkowanie. Budynek od zewnętrznej strony jest najpierw ocieplany i przygotowywany do wykonywania dalszych prac. Optymalna pora wykończenia elewacji to późna wiosna albo wczesna jesień. W tym czasie panują optymalne, nie za wysokie ani nie za niskie temperatury w granicach około 20 stopni Celsjusza. W związku z tym warto wykonywać takie prace we wrześniu albo w maju, gdy szansa na przeszkadzające ulewne deszcze jest najmniejsza. Jeśli chodzi o ciekawe kolory oraz inspiracje to można je znaleźć w wielu ofertach porządnych architektów, a także na różnych stronach i blogach internetowych związanych z budownictwem i wykończeniem budynków.