bruk

Kostka brukowa jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów do wykładania nawierzchni. Jej elegancki wygląd, funkcjonalność i trwałość sprawiają, że wykorzystywana bywa w przestrzeniach prywatnych, jak i publicznych. Aby jednak nawierzchnia zachowała swój nieskazitelny wygląd mimo upływu czasu, należy ją odpowiednio pielęgnować.

Jaka jest przyczyna nieestetycznych plam rdzy na betonie? Pojawienie się rdzy widocznej na kostce brukowej może powodować wiele czynników. Jednym z nich jest zastosowany rodzaj kruszywa. Mogą być w nim obecne tlenki żelaza lub zanieczyszczenia, sprzyjające powstawaniu rudych plam. Częstą przyczyną brunatnego zabarwienia betonu, tj. rdzy, jest również umieszczenie zbrojenia zbyt blisko kostki brukowej lub pozostawienie kawałków drutu wiążącego przed wylaniem betonu. W wyniku panującej wilgoci plama zaczyna korodować i przebija się przez cienką warstwę betonu. Plamy te nie mają jednak wpływu na długoterminową wydajność konstrukcji brukowej. Nawet jeśli beton był wcześniej zaimpregnowany, nie da się całkowicie zapobiec gromadzeniu się rdzy na kostkach brukowych.

Podczas podlewania roślin i krzewów woda zawierająca duże stężenie żelaza, np. z głębokich studni, rozpryskuje się również w inne miejsca. Żelazo następnie gromadzi się na powierzchni kostki i początkowo jest niewidoczne. Po jakimś czasie jednak pojawia się na jako nieestetyczne pomarańczowo-czerwone ślady. Te zabrudzenia mogą powiększać się i zamieniać piękną fasadę budynku lub taras w najgorszy koszmar.

Jak usunąć rdzę z kostki brukowej szybko i bez uszkodzenia nawierzchni?

Regularne zamiatanie i mycie nawierzchni czystą wodą zwykle wystarcza do utrzymania jej w nieskazitelnym stanie. Niestety, nawet na najlepiej utrzymanej kostce brukowej czasem pojawi się nieestetyczna plama z tłuszczu, soku, kawy lub śniegu czy stojącej wody. Jak usunąć taki brud bez uszkodzenia kostki? W przypadku zabrudzenia tego typu nawierzchni podstawową zasadą usuwania plam jest jak najszybsza reakcja. O skuteczności decyduje tempo operacji: im starszy brud, tym trudniej go usunąć. W przypadku zauważenia plamy należy podjąć natychmiastowe działania, ponieważ niektóre środki chemiczne szybko wnikają w strukturę kostki i mogą z czasem powodować trwałe przebarwienia powierzchni.

Najprostszym środkiem do usuwania rdzy z kostki brukowej jest mieszanina wody i płynu do mycia naczyń. Wystarczy zmieszać je w stosunku 3:1 i nanieść tę mieszankę na zabrudzenia miękką gąbką. Po godzinie można ją spłukać i w razie potrzeby powtórzyć proces. Należy pamiętać, że trwałe plamy powstają, gdy rozlane płyny nie są od razu zmywane i powoli wsiąkają w beton.

W przypadku, gdy ta metoda jest nieskuteczna, można zastosować jeden z gotowych koncentratów czyszczących. Gotowy środek do usuwania rdzy z kostki brukowej skutecznie wyczyści powierzchnię, poprawi walory estetyczne nawierzchni i zneutralizuje ogniska rdzy. Warto przed użyciem przeprowadzić próbę na niewielkim obszarze, aby sprawdzić, czy nie pojawia się niepożądane efekty.

Jak zapobiec powstawaniu rdzy na kostce brukowej?

Już wybór odpowiedniego materiału ma kluczowe znaczenie dla wyglądu i czystości kostki. Na etapie produkcji wyroby betonowe poddawane są specjalnym procesom, które zapobiegają powstawaniu plam i trwałych zabrudzeń. Warto zatem dobrze przemyśleć taką inwestycję.

Jeśli chodzi o plamy z rozlanych napojów czy, co gorsza, oleju silnikowego, należy jak najszybciej wyczyścić powierzchnię. Dobrym pomysłem jest zastosowanie myjki ciśnieniowej, która doskonale poradzi sobie z różnymi osadami. Trzeba tylko uważać, aby nie myć fug między kostkami lub płytami. Jeśli jednak fugi zostaną wyczyszczone, należy je jak najszybciej wypełnić z powrotem.

Systematyczne czyszczenie i szybkie usuwanie widocznych plam to doskonałe metody na uniknięcie nieestetycznych przebarwień na powierzchni kostki brukowej lub płyt. Dzięki temu nie musisz używać żrących chemikaliów, szczotek drucianych ani ciężkiego sprzętu do zwalczania brudu. Co więcej, sięganie po silne środki może mieć odwrotny skutek i zaszkodzić estetyce kostki brukowej. Powierzchnię można również zaimpregnować w celu skuteczniejszej ochrony.

Niestety, okresowa impregnacja i dokładne mycie kostki w razie potrzeby nie zwalniają nas z konieczności regularnego czyszczenia powierzchni betonowych. Ich nieskazitelny wygląd zostanie znacznie wydłużony, jeśli wszystkie zanieczyszczenia będą konsekwentnie usuwane.