silnik

Jak naprawić rozrusznik w ciągniku? Na samym początku warto sprawdzić i przygotować kilka rzeczy, by naprawa nastąpiła bezproblemowo. Najpierw należy zbadać objawy, jakie występują podczas pracy maszyny. Jak sprawdzić rozrusznik w ciągniku? Jeśli w momencie zapłonu silnika słychać głośne ruchy kontrolowanej części, ale wał korbowy się nie porusza, to wtedy należy zająć się jego demontażem. Inną przypadłością może być brak reakcji podczas przekręcenia kluczyka. Wtedy możesz mieć pewność, że to właśnie ten mechanizm nie działa. Następnie warto przygotować odpowiednie narzędzia: klucze nasadowe, kilka śrubokrętów, rękawiczki oraz grzechotkę do kluczy. 

Ile może kosztować naprawa rozrusznika szybkoobrotowego?

To kwestia bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od tego, jakie jego elementy uległy uszkodzeniu. Można oczywiście regenerować tę część, jednak koszty wcale nie są mniejsze. Należy wymienić szczotki, tulejki, łożysko, sprzęgło jednokierunkowe, aby odzyskał on swoją moc. Niestety nie ma gwarancji na to, że rozrusznik do ciągnika będzie działał jak nowy. W wielu przypadkach regeneracja na niewiele się zda, ponieważ uszkodzeń uzwojenia nie da się naprawić. Wtedy pozostaje wyłącznie wymiana na nieużywany sprzęt, ponieważ naprawa rozrusznika szybkoobrotowego wydaje się zwyczajnie nieopłacalna. 

Demontaż – od czego zacząć?

Zdejmowanie rozrusznika należy rozpocząć od odpięcia przewodów – dwóch głównych oraz jednego cieńszego prowadzącego do elektromagnesu. Kolejno trzeba odkręcić śruby, przy czym dostęp do trzeciej może być nieco utrudniony, dlatego warto wyposażyć się w przedłużkę do grzechotki, może to skutecznie ułatwić ten etap. Kiedy rozrusznik jest już odkręcony, aby można było go wyjąć, należy opuścić alternator, inaczej zaklinuje się pomiędzy elementami. Dlatego należy odkręcić jeszcze śruby przy alternatorze, a także górną śrubę napinacza paska.

Kiedy ciągnik jest często wystawiany na warunki atmosferyczne, warto zaopatrzyć się w preparat przeciw rdzy, korozji i zapieczonym gwintom śrub. Spryskana końcówka metalu reaguje ze środkiem, a dzięki temu udaje się odkręcić problematyczne elementy. Kolejnym krokiem jest ściągnięcie paska klinowego z alternatora i opuszczenie go w celu wyjęcia rozrusznika. 

Jak podłączyć rozrusznik w ciągniku?

Przed przystąpieniem do montażu warto wpierw oczyścić materiały, do którego przytwierdzony jest ta część. W tym celu warto użyć szczotki z metalowym włosiem, a następnie przemyć całą powierzchnię rozpuszczalnikiem w celu odtłuszczenia. Dobrze jest również w otwory na śruby włożyć nieco pasty przeciwkorozyjnej, aby uchronić ten element właśnie przed rdzą. Kiedy wszystkie te czynności zostały wykonane, teraz należy zabrać się za właściwy montaż. Analogicznie to powyższych etapów, wpierw powinno się przykręcić sam rozrusznik, najlepiej nowymi śrubami. Takie, ale i inne dodatkowe części do ciągników T25, C-360 i innych można znaleźć w sklepach stacjonarnych, ale także internetowych. Kiedy zostanie on przykręcony, założyć należy pasek i przy okazji sprawdzić, czy jest on w dobrym stanie. Potem dochodzi do tego alternator, który również jest mocowany za pomocą śrub. Montaż został ukończony.

Jak sprawdzić rozrusznik w ciągniku, czy właściwie działa?

Jest to najprostszy i ostatni etap naprawy niedziałającego sprzętu. Jeśli wszystko zostało poprawnie zamontowane, można naładować rozrusznik do ciągnika. Potrzeba do tego zwykłego prostownia samochodowego. Po 30-60 min można przystąpić do testu. Najpierw należy wsiąść do kabiny i przekręcić kluczyk – jeśli zapłon zadziała, a sama maszyna nie będzie wydawać głośnych dźwięków, można uznać naprawę za sukces. Warto jednak jeszcze zostawić ciągnik na biegu jałowym, a następnie przejść do rozrusznika i sprawdzić, jak pracuje. Jeśli wał korbowy jest w ruchu, pasek właściwe porusza się po wgłębieniach, a uruchomienie świateł oraz innych urządzeń elektrycznych w ciągniku nie powoduje awarii, wtedy można uznać naprawę za ukończoną. Jeśli jednak coś uległo uszkodzeniu, należy sięgnąć po części do ciągnika T25 lub innych maszyn za pośrednictwem strony internetowej lub sklepu stacjonarnego, które zniwelują problem.