Depresja to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych, które dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Możesz na nią zachorować, nawet jeśli Twoja sytuacja materialna i osobista jest dobra. Niestety, nie da się całkiem wyeliminować ryzyka powstania depresji. Dobrze byłoby więc poznać metody walki z nią, wśród których na szczególne miejsce zasługuje terapia farmakologiczna. Czy jednak zawsze jest ona konieczna? Jakie są inne metody walki z depresją? Ten artykuł pozwoli Ci poznać odpowiedź na te pytania.
Kto zajmuje się leczeniem depresji?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak walczyć z depresją, musisz wiedzieć, że samotna próba poradzenia sobie z chorobą jest raczej z góry skazana na niepowodzenie. Każdy, komu od ponad dwóch tygodni dokuczają przemęczenie, apatia i wyraźny spadek nastroju, powinien udać się po profesjonalne wsparcie. Na początku możesz zgłosić się oczywiście do lekarza pierwszego kontaktu. Być może zleci on wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, aby wykluczyć somatyczne przyczyny spadku Twojego samopoczucia. Jeżeli badania wyjdą prawidłowe, najprawdopodobniej lekarz rodzinny zleci Ci konsultację z psychiatrą. Nie należy się jej obawiać, ponieważ przebiega w przyjaznej atmosferze. Podczas wizyty psychiatra zdiagnozuje problem oraz zaleci odpowiednie postępowanie. Jeśli stwierdzona zostanie depresja, leki mogą zostać oczywiście przepisane. Warto jednak mieć świadomość tego, że istnieją także inne metody wspierania osób borykających się z tym zaburzeniem psychicznym.
Kiedy terapia farmakologiczna jest niezbędna?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy farmakoterapia w depresji jest zawsze niezbędna. Trzeba przyznać, że u każdego choroba ta może przebiegać nieco inaczej. Różne mogą być zarówno jej przyczyny, jak i objawy. Co do zasady, terapia farmakologiczna jest niezbędna w przypadku depresji o umiarkowanym i ciężkim nasileniu. Jeśli lekarz stwierdzi, że zmagasz się z jej łagodniejszą odmianą, farmakoterapia nie będzie konieczna. Nie oznacza to jednak, że nie będziesz mógł z niej skorzystać. Najczęściej spotykanymi lekami pierwszego rzutu są te pochodzące z grupy SSRI, określane mianem inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. W większości przypadków powodują one poprawę stanu klinicznego. Ich atutem jest także to, że rzadko powodują skutki uboczne. Skuteczność Twojego leczenia będzie oceniana na wizytach kontrolnych. Jeżeli zastosowana kuracja nie przyniesie pożądanych efektów, najprawdopodobniej zostanie ona zmodyfikowana.
Jakie inne metody walki z depresją są zalecane?
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak poradzić sobie z depresją, powinieneś pamiętać o przestrzeganiu zaleceń lekarza psychiatry. Jak zaznaczono wyżej, farmakoterapia nie zawsze jest konieczna. Niemniej jednak w wielu przypadkach się ją zaleca. Jak zatem leczyć ją bez środków farmakologicznych? Otóż pomóc może Ci przede wszystkim psychoterapia. Najskuteczniejsza w leczeniu depresji jest ta prowadzona w nurcie poznawczo-behawioralnym. Dzięki regularnym spotkaniom z terapeutą, nauczysz się zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Być może lepiej uda Ci się również zrozumieć przyczyny powstania swojej choroby, co pozytywnie przełoży się na walkę z nią. Osobom cierpiącym na tak zwaną depresję sezonową, pomóc może również fototerapia. Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach konieczna może okazać się równoległa psychoterapia, jak i terapia farmakologiczna.
Efekty leczenia depresji nie będą zauważalne od razu. Leki zazwyczaj zaczynają działać po około trzech – czterech tygodniach codziennego ich zażywania. Wskazana jest więc cierpliwość, tym bardziej że na początku kuracji możesz narzekać na pogorszenie samopoczucia. Jeśli chodzi zaś o psychoterapię, jej rezultaty będziesz mógł dostrzec po paru tygodniach bądź miesiącach. Wiele zależy od częstotliwości spotkań oraz od złożoności problemu. O wszelkich wątpliwościach dotyczących leczenia i jego efektywności zawsze należy rozmawiać z lekarzem prowadzącym oraz z terapeutą.