karma

Każdy wie, że o zdrowie psa należy dbać, aby pupil miał dużo energii i sił. Jednak wiele czworonogów zmaga się z różnymi problemami zdrowotnymi. Bardzo powszechne są problemy z trawieniem. Pies, któremu doskwierają takie przypadłości, musi być pod kontrolą weterynarza, a właściciel powinien karmić go odpowiednim jedzeniem. Jaka karma dla psa z problemami trawiennymi sprawdzi się najlepiej? Na co zwrócić uwagę, wybierając przysmaki dla pupila? Co podawać psu do jedzenia, jeśli ma trudności z trawieniem?

Skąd biorą się problemy z trawieniem u psów i jak się objawiają?

Problemy trawienne u psów mogą mieć różne podłoże. Do najczęstszych przyczyn zaliczają się: stosowanie niewłaściwej diety, infekcje, nadwrażliwość na różnego rodzaju składniki, stres oraz podrażnienie, a niekiedy nawet zapalenie jelit lub żołądka. Problemy z trawieniem mogą objawiać się na różne sposoby. Pies może zacząć wymiotować, mieć biegunkę, zaparcia, a czasami jest po prostu ospały i nie ma ochoty na spacery czy zabawę. Jeśli objawy te pojawiają się regularnie lub utrzymują się przez zbyt długi czas, należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza. Najlepiej zrobić to jak najszybciej. Zwlekanie może znacznie pogorszyć sprawę.

Jak karmić psa, żeby zapobiegać problemom z trawieniem?

Nie da się ukryć, że pies ma zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż jego właściciel. Powinien otrzymywać wysokiej jakości karmę, która jest dopasowana do jego wieku i potrzeb. Psom nie powinno się podawać resztek z obiadu. To, że dany produkt jest korzystny dla zdrowia człowieka, nie oznacza, że będzie on działał pozytywnie na zdrowie psa. Wręcz przeciwnie, wiele z produktów bezpiecznych i polecanych dla ludzi, może być szkodliwych lub trujących dla pupila. Należą do nich m.in. awokado, winogrona, czekolada, cebula, czosnek, cytrusy czy orzechy makadamia.

Niekiedy wystarczy niewielka ilość danego produktu, aby u psa wystąpiły niepożądane reakcje, takie jak wymioty, biegunka, drgawki czy osłabienie. Jeśli Twój pies zjadł któryś z nich, należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza, który powie, jakie kroki trzeba podjąć w następnej kolejności. Weterynarz pomoże także w sytuacji, gdy pupil zmaga się z różnymi chorobami i podpowie jaką karmę specjalistyczną dla psa wybrać.

Warto również zapytać weterynarza, jak często karmić czworonoga w ciągu dnia. U niektórych psów najlepiej sprawdza się podawanie karmy o regularnych porach, a innym bardziej służy miska napełniona przez cały dzień.

Jaką karmę dla psów z problemami trawiennymi wybrać?

W dzisiejszych czasach znalezienie odpowiedniej karmy dla psa nie powinno stanowić problemu. W sklepach stacjonarnych i internetowych można wybrać różnego rodzaju produkty, które często dedykowane są pupilom zmagającym się z różnymi problemami zdrowotnymi. Właściciele czworonogów z niestrawnością również mają w czym wybierać. Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla psa z problemami trawiennymi?

Przede wszystkim powinna ona zawierać wszelkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Musi być źródłem białka, witamin, składników mineralnych i węglowodanów. Najlepsza karma dla psa z problemami trawiennymi powinna opierać się na chudym mięsie i mieć obniżoną zawartość tłuszczu. Taki posiłek będzie bardziej lekkostrawny. Zbyt duża dawka tłuszczu negatywnie wpływa na pracę trzustki i wątroby.

Karma dla psa z problemami trawiennymi powinna także mieć obniżoną zawartość włókna pokarmowego, którego zbyt duża ilość często utrudnia wchłanianie składników odżywczych. Nie może też zawierać zbyt dużo skrobi, dlatego lepiej wybrać mokre jedzenie, a nie suche. Jaka jest najlepsza karma dla psa z problemami trawiennymi? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od wieku psa, a także jego masy ciała, rasy i dokładnych przyczyn niestrawności. Weterynarz pomoże dobrać odpowiednie jedzenie, w oparciu o potrzeby czworonoga. Nieodpowiednio dobrana karma może wyrządzić wiele szkód w organizmie pupila, dlatego warto zadbać o jego właściwe żywienie.