Dofinansowanie z Unii Europejskiej to fundusz, z którego mogą korzystać nie tylko przedsiębiorcy otwierający nową działalność i samorządy, ale również osoby fizyczne, które działają na rzecz dobra klimatu i chciałyby zainstalować w swoim gospodarstwie domowym panele fotowoltaiczne albo wymienić piec. Komisja Europejska wychodzi naprzeciw potrzebom obywateli, dlatego warto dowiedzieć się, jak otrzymać dofinansowanie unijne

 

Dofinansowanie unijne – co to jest? 

 

Dofinansowanie unijne jest to fundusz, który przeznaczony jest dla przedsiębiorców, samorządów oraz osób fizycznych. Fundusz został stworzony w taki sposób, aby wyrównywać szansę między krajami członkowskimi, które są bardziej i mniej zamożne. Jednym słowem dotacja unijna ma na celu zrównać szansę każdego obywatela Wspólnoty. 

Największe fundusze przeznaczone są na samorządowe cele społeczności lokalnej, o które w każdym roku walczą samorządowcy. Dodatkowo Unia Europejska przewiduje wsparcie dla przedsiębiorców, którzy np. dopiero założyli swoją firmę. Taki przedsiębiorca może wystartować w konkursie unijnym i powalczyć o dofinansowanie. Jest o co walczyć, ponieważ środki, które są przyznawane, oscylują wokół wartości 40 tysięcy złotych. Są to środki niezwrotne, czyi nie musimy ich zwracać, ale spełnić trzeba wiele warunków wyznaczonych przez Unię. Dopiero jeśli te warunki zostaną spełnione, uznaje się, że pieniądze, które otrzymaliśmy, są nasze i nie musimy ich oddawać. 

 

Unia Europejska wychodzi również naprzeciw obywatelom, którzy inwestować chcą w energię odnawialną i dbają o środowisko oraz klimat. Dofinansowanie z Unii Europejskiej możne otrzymać każda osoba fizyczna, która postanowiła wyposażyć swoje gospodarstwo domowe np. w panele fotowoltaiczne, albo chce otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca ze starego na nowy, który będzie emitował znacznie mniej dwutlenku węgla do atmosfery. 

 

Jak otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej? 

 

Pozyskiwanie dofinansowań z Unii Europejskiej nie jest procesem prostym, ale warto się z niego zagłębić i przebrnąć przez wszelką papierologię, tak aby otrzymać wsparcie finansowe. 

 

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i dopiero otworzyłeś firmę, warto pokusić się o złożenie wniosku o dofinansowanie. Pierwsze co musisz zrobić, to skonkretyzować swój cel. W tym punkcie musisz dokładnie wiedzieć, na co środki z Funduszu Europejskiego będą przeznaczone. Niezbędne będzie przygotowanie odpowiedniego biznesplanu. Warto pamiętać, że dotacje z Unii Europejskiej przyznawane są w ramach różnych programów, dlatego tylko skonkretyzowanie Twojego celu pozwoli Ci wybrać odpowiedni program. 

Trzecim krokiem, który należy wykonać, jest śledzenie terminów składania wniosków. Jest to bardzo istotny punkt, ponieważ po przekroczeniu danego terminu, nikt nie przyjmie Twojego wniosku. Po wysłaniu wszystkich dokumentów musimy czekać na weryfikację i ocenę naszego projektu. Zazwyczaj trwa do maksymalnie do 3 miesięcy, więc uzbrój się w cierpliwość. Jeśli Twój wniosek zostanie zaakceptowany, to przyszedł czas na podpisanie umowy. Warto wiedzieć, że umowa jest podpisywana z instytucją, która będzie przekazywać dotację. Każde dofinansowanie przyznawane jest w formie refundacji. Jeśli chcesz mieć pewność, że pieniądze zostaną przyznane, konieczne jest spełnienie wszystkich punktów, które określone zostaną w umowie. 

 

Istnieje również możliwość starania się o dotację unijną na wymianę pieca. Warto podkreślić, że o dofinansowanie może starać się zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Zatem dotacje na wymianę pieca udzielane są spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, przedsiębiorcą czy fundacją. Dlatego jeśli mieszkasz w bloku, warto podjąć temat o dofinansowaniu z administracją. 

 

Dofinansowanie na wymianę pieca może sięgnąć nawet 20 000 złotych. Nie jest to kwota przyznawana każdemu. Ale warto ubiegać się o każdą kwotę, która pomoże zlikwidować stare piece. Aby otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca, wystarczy wypełnić i wysłać wniosek. Ważne, aby do wniosku dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty. Konieczne jest wyrażenie zgody na kontrolę z UM, która ma potwierdzić posiadanie starego pieca. Podpisz umowę, a po realizacji inwestycji złóż wniosek, w którym będzie pełne rozliczenie wydanej dotacji.