drzwi drewniane

Drzwi to niezwykle ważny element domu. Ważne, aby z jednej strony były dyskretne, nienarzucające się swoją estetyką, a z drugiej strony, aby podkreślały ogólną koncepcję wystroju domu i stanowiły ciekawy, ładny dodatek.

Dlaczego warto wybrać drewno?

Drzwi drewniane na wymiar to świetny, klasyczny wybór. Sprawdzą się one do różnorodnego rodzaju domów i pomieszczeń. Wybór drewna będzie jak najbardziej udany. Dlaczego warto, byś postawił właśnie na ten materiał?

  • Drewno jest bardzo wytrzymałym tworzywem. Nie należy jednak zapominać o jego odpowiedniej impregnacji, jak i różnych zabiegach pielęgnacyjnych.
  • Drewno cieszy się ponadczasową estetyką i jest z pewnością czymś, co nie wyjdzie z mody.
  • Drewno jest dobrą izolacją termiczną i akustyczną — ten aspekt praktyczny jest niezwykle ważny przy wyborze drzwi.
  • Drewno posiada rzecz jasna liczne odcienie, które można doskonale dopasować do wystroju Twojego domu.

Jak dobrać drzwi?

Drzwi wejściowe stanowią swoistą wizytówkę Twojego domu. Wybierając drzwi wejściowe na wymiar, istotne jest, aby komponowały się z ogólną estetyką zewnętrzną domu. Chodzi tu z jednej strony o dopasowanie kolorystyczne, a z drugiej o kształt i motywy, jakie chcesz zawrzeć na drzwiach. W przypadku dużego domu możesz pozwolić sobie na trochę więcej, drzwi i tak nie będą przytłaczać całości, dlatego możesz zdecydować się na drzwi bardziej wymyślne, ekstrawaganckie. W przypadku mniejszego domu poleca się raczej drzwi prostsze, skromniejsze, nieoddające tak przepychu, a raczej dyskretną klasę i gust.

Wrócić należy jednak do walorów kolorystycznych. Drzwi drewniane muszą odpowiednio komponować się z przestrzenią, dotyczy to oczywiście zarówno drzwi wejściowych, jak i wewnętrznych. Gdy dobierzemy drzwi z ciemnego drewna do ściany w ciemnym odcieniu, uzyska się wtedy niepożądany i przytłaczający efekt. Jasne drzwi z jasną ścianą również niekoniecznie się zgrają. Warto działać na zasadach kontrastu i tak dobierać drzwi drewniane, by cieszyły oko poprzez wyróżnienie się z przestrzeni.

Istotne jest, żeby drzwi drewniane dobrać do innych drewnianych elementów Twojego domu. Posiadasz dębowe, ciemnobrązowe meble? Warto, abyś zainwestował w drzwi o podobnym kolorze. Drzwi drewniane sosnowe do ciemnych mebli czy drzwi dębowe do mebli z bardzo jasnego drewna zdecydowanie się nie sprawdzą. Warto też wiedzieć, że współczynnik przenikania ciepła w drzwiach zewnętrznych nie powinien być większy niż 2,6 W/(m²K).

Ceny drzwi drewnianych na wymiar

Najtańsze drzwi wewnętrzne z płyty MDF kosztują już ok. 100 zł. W przypadku płyty HDF będzie to koszt mniej więcej od 150 zł do 300 zł. Drzwi fornirowane z materiałów drewnopodobnych do koszt 800 zł.

Drzwi z drewna są niestety już dużo droższe. Drzwi wykończone to koszt od ok 1300 zł do 3500 zł. Ponadto trzeba zainwestować w takie rzeczy jak m.in. klamka oraz montaż drzwi.

Podsumowanie

Drzwi drewniane na wymiar to z pewnością dobry wybór. Warto pamiętać o pewnych podstawowych elementach, które omówiliśmy w niniejszym artykule, a jesteśmy pewni, że będziesz zadowolony ze swojej decyzji i przy odpowiedniej pielęgnacji będziesz cieszył się drzwiami drewnianymi przez naprawdę długie lata.