lekarz

Najważniejsze w walce z jakimś uzależnieniem jest przyznanie się przed samym sobą, że ma się jakiś problem. Wtedy o wiele łatwiej będzie wyjść z nałogu przy pomocy odpowiednich specjalistów, którzy wiedzą, jak pomóc osobom, które się bardzo mocno uzależniły od kogoś. Wyjście z uzależnienia to długi proces i nieraz na efekty całej terapii trzeba czekać przez kilka miesięcy. Dla niektórych ludzi lepsze będą indywidualne spotkania z terapeutą, a dla innych może być lepszą formą na poradzenie sobie z tym problemem uczęszczanie na terapię grupowe, gdzie będzie można porozmawiać z osobami, które mają podobne problemy oraz doświadczenia.

Jak powinna wyglądać profesjonalna pomoc w wyjściu z uzależnienia?

Wiadomo, że osoba, która uświadomi sobie, że ma problem powinna udać się do odpowiedniego specjalisty na terapię. W przypadku uzależnienia od alkoholu chcemy, aby człowiek, który poddał się terapii przestał pić. Należy jednak pamiętać, że cały czas trzeba się pilnować, ponieważ kiedy przyjdzie jakiś kryzys to dość łatwo można wrócić do tego, co kiedyś nam sprawiało przyjemność i pozwalało zapomnieć o problemach dnia codziennego. Specjalista również powinien spróbować ustalić, z jakiego powodu doszło do uzależnienia. W jakiś momentach kryzysowych musi on pacjentowi uświadomić, że pokonał on już wiele przeszkód i nie warto dla jednej chwili szczęścia wracać znów do nałogu. Na początku osoba uzależniona powinna chodzić regularnie na terapię, a po kilku miesiącach może już chodzić, kiedy będzie czuła, że tego potrzebuje. Terapia uzależnień w Poznaniu pomoże także uświadomić człowiekowi, który ma problem, że podczas wyjścia z uzależnienia z początku będzie miał bardzo nieprzyjemne objawy spowodowane brakiem tej rzeczy w życiu. Terapia uzależnień w Poznaniu może przyczynić się do znalezienia jakiejś nowej pasji w życiu, która sprawi, że znajdziemy sobie jakąś nową rozrywkę, która zajmie nam głowę i przestaniemy myśleć o naszym uzależnieniu.

Jakie są najczęstsze objawy tego, że jesteśmy uzależnieni od jakiejś rzeczy?

W momencie, gdy dojdzie u nas do fizycznego uzależnienia to w skrajnych przypadkach możemy mieć spore problemy z pamięcią. Niestety bardzo często uzależnieniu towarzyszy również depresja, dlatego wtedy bardzo często mamy bardzo zmienny nastrój oraz brak poczucia celu w życiu. W momencie, gdy jesteśmy uzależnieni od narkotyków lub alkoholu to będziemy mieli częste bóle głowy oraz mogą wystąpić u nas drgawki, czy nudności, którym mogą towarzyszyć wymioty. Wiadomo, że te objawy się nasilą, gdy na dłuższy czas odstawimy alkohol, dlatego w niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na leczenie zamknięte, gdzie specjaliści będą nam w stanie pomóc zmniejszyć efekty odstawienia czynnika uzależniającego. Uzależnionemu jest również trudno kontrolować ilość substancji, które przyjmuje, gdy jest od nich uzależniony oraz nie wyobraża sobie on życia bez niej. Taka osoba może zaniedbywać swoje obowiązki, ale też izolować się od swoich przyjaciół i rodziny.