strona www

Z definicji hostingiem można nazwać przestrzeń, która jest cały czas dostępna w sieci Internet, stanowi wydzieloną przestrzeń serwera oraz umożliwia udostępnianie online określonych zasobów jego zawartości innym, np. plików, przestrzeni stron WWW czy poczty e-mail. Pod pojęciem hostingu znajduje się czynność serwera, która polega na udostępnieniu odbiorcy wyznaczonej przestrzeni, dzięki której zasoby są rozpowszechniane (hostowane) w sieci Internet. Hostingiem można nazwać również określoną część serwera przeznaczoną do konfiguracji oraz kontroli przez danego użytkownika. Osoba posiadająca dostęp do takiej usługi ma możliwość kontrolowania tego, co za jej pomocą jest udostępniane, a co stanowi prywatny zasób, dostępny w sieci, ale niewidoczny dla zewnętrznych odbiorców. Hosting strony jest niezbędnym narzędziem w prowadzeniu aktywności internetowej. Niesie on za sobą szereg zalet, do których należy ciągłość udostępniania, dzięki czemu właściciel strony nie musi się obawiać, że ta przestanie działać bez jego kontroli.

Cena hostingu

Wykorzystanie tego narzędzia jest konieczne, więc wiele osób planujących rozpocząć działalność w Internecie zadaje sobie pytanie. Ile kosztuje hosting strony? Sam hosting i jego cena jest uzależniona od wielu czynników, ale także, od jakiej konkretnie usługi potrzebuje zainteresowany. W takim wypadku można postawić kolejne pytanie. Wybierać tańczy czy droższy hosting?

Przy prowadzeniu bloga lub strony internetowej, na której dany użytkownik nie planuje umieszczać dużych plików, zajmujących wiele miejsca, dobrym wyborem może być hosting tańszy, gdyż przestrzeń na poziomie 50 GB będzie wystarczająca. Problem może pojawić się dla małych i średnich przedsiębiorców prowadzących np. sklepy internetowe, które wymagają więcej przestrzeni. W takim wypadku hosting o pojemności 100 GB lub 150 GB powinien być odpowiedni.

Czy cena jest najważniejsza przy wyborze hostingu?

W świetle wymienionych czynników niełatwo jest odpowiedzieć na pytanie „Ile kosztuje hosting?”. Przy wyborze takich usług należy kierować się też innymi czynnikami, ponieważ niektóre serwisy oferują produkt z pewnymi ograniczeniami, dotyczącymi na przykład kont pocztowych czy rocznego transferu. Może to więc mocno rzutować na rozwój strony internetowej. Na rynku jednak istnieją operatorzy oferujących opcje bez limitu. Przy wyborze dostawcy niezwykle ważne jest sprawdzenie tego, jaki poziom wsparcia technicznego oferuje. Hosting strony może w niektórych sytuacjach sprawić problemy, z którymi potrafi sobie poradzić tylko specjalista, więc jest to bardzo istotne z punktu widzenia osoby, która nie ma specjalistycznej wiedzy na ten temat. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej fakty, przy wyborze hostingu strony oraz przy analizie jego ceny należy w szczególności zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • Udostępniana przestrzeń – określa jaką ilość plików, zdjęć, danych kontaktowych itp. możemy umieścić na danej stronie.
  • wielkość transferu – transfer definiuje to, jak wielu użytkowników będzie mogło odwiedzić stronę w danym przedziale czasowym. Im większy jest transfer, tym więcej osób będzie mogło odwiedzić stronę
  • kopia zapasowa danych – jest to niezwykle istotna opcja, która umożliwia szybkie odzyskanie danych w przypadku wystąpienia niepożądanych sytuacji.

Jakiego dostawcę wybrać?

Przy wyborze hostingu nie warto kierować się jedynie tym, ile kosztuje, gdyż nie jest to ogromna inwestycja wymagająca dużych nakładów finansowych. Jednak jest to podstawa funkcjonowania strony, dlatego warto wybierać renomowanych dostawców cieszących się dobrymi opiniami. W Internecie swoje usługi oferują również mało rzetelne firmy, które w pakietach posiadają ukryte koszty, o których wielu klientów dowiaduje się dopiero w czasie płatności. Warto, więc zapoznać się z opiniami innych użytkowników i ich oceną danego dostawcy. Hosting i jego cena jest uzależniona od wielu czynników, dlatego każda osoba zainteresowana wykupem takiej przestrzeni powinna najpierw odpowiedzieć sobie na pytania definiujące to, czego właściwie potrzebuje. Umożliwi to wybranie odpowiedniej opcji, także w zakresie kosztów.