zapach w szafie

Zapachy ubrań po wyjęciu z szafy są problemem dotyczący wielu gospodarstw domowych. Ładnie pachnące rzeczy, to wizytówka osoby, która to ubranie nosi. Co więc zrobić, by zawsze przyjemny zapach towarzyszył ubraniom wyjętym z szafy, niezależnie od ilości czasu przebywania ich w zamkniętej przestrzeni? Co zrobić, by nie tracić ładnego zapachu prania i zatrzymać go na dłużej?

Sposób przechowywania ubrań ma znaczenie. Szafa i ubrania też potrzebują oddychać

Pierwszym podstawowym problemem, nad jakim  należy się pochylić, jest sposób przechowywania. Często zdarza się, że wystarczy niewielka, wręcz kosmetyczna zmiana i  świeży zapach w szafie łatwiej utrzymać a nieprzyjemnych woni można się szybko pozbyć. Zdarza się, że rzeczy wyjęte z prania ładnie pachną, a po włożeniu do szafy ich zapach bardzo szybko znika lub nawet czuć je stęchlizną. Powodem takiego stanu mogą być nieodpowiednie warunki panujące wewnątrz mebla. Co to dokładnie oznacza?

Zarówno szafa, jak i to, co w niej jest przechowywane, potrzebuje cyrkulacji powietrza. Jeżeli rzeczy w szafie są ściśnięte, jest ich dużo, nie mają możliwości oddychać, to też łatwo nabierają nieprzyjemnego zapachu.

Jak lepiej przechowywać ubrania? Złożone czy rozwieszone na wieszakach?

Pokutuje błędne przekonanie, że wieszaki służą do sukienek, marynarek i koszul. Reszta powinna być złożona na półce. Nic bardziej mylnego. Chcąc zapewnić ubraniom jak największy dopływ powietrza, ubrania w szafie powinny być przechowywane w stanie rozwieszonym. Dotyczy to jednakowo swetrów, spodni, wspomnianych sukienek, marynarek, koszulek, bluzek, apaszek, pasków itp. Te, których się nie uda w ten sposób przechowywać, można oczywiście złożyć i położyć na półkach. Warto jednak pamiętać, aby dać rzeczom przestrzeń, żeby nie były ściśnięte, bo wtedy dopływ powietrza też będzie mniejszy i zapach gorszy.

Ilość ubrań ma znaczenie. Im luźniej, tym ładniejszy zapach w szafie

Ważne jest, aby przechowywać tylko te ubrania, które są używane w danym sezonie. Pozostałe najlepiej wyprać, wysuszyć i przełożyć do pudełek lub pojemników próżniowych i w taki sposób przechowywać do następnego sezonu. Dobrze jest też pozbyć się wszystkich przedmiotów, które nie były dawno używane, które są za małe lub zrobiły się za duże, lub ich czas na bycie ładnymi już się skończył. Należy pamiętać, że im mniej będzie rzeczy, im luźniej w szafie, tym większa cyrkulacja powietrza i ładniejszy zapach wewnątrz.

Stare szafy. Czy wiek mebli ma znaczenie? Zapach w szafie jak odświeżyć?

Czy zapach w szafie zależy od rodzaju i wieku mebli? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Nieprzyjemny zapach we wnętrzu może być spowodowany wiekiem mebla, ale nie musi. Powodem przykrych zapachów w starych meblach mogą być żyjące we wnętrzu owady lub długi brak dostępu powietrza.

Starą szafę należy przed umieszczeniem ubrań dokładnie umyć, wysuszyć, zdezynfekować i bardzo dobrze wywietrzyć. W celu dezynfekcji można użyć domowych sposobów, bez konieczności stosowania preparatów chemicznych. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku woda z octem. Jeżeli to możliwe stary mebel można również poddać renowacji. Dzięki takiemu zabiegowi usunięte zostaną wszelkie zapachy, lokatorzy z drewna a szafa zyska nowy wygląd.

Odświeżacze. W co warto zaopatrzyć szafę, aby zawsze ładnie pachniało?

Wśród sposobów na zapachy do szafy można wykorzystać gotowe dostępne w drogeriach woreczki zapachowe. Dostępnych jest wiele rodzajów, od kwiatowych począwszy, poprzez zapachy owocowe, ziołowe, zapachy świeżego drewna, cynamonu itp. Woreczki te mogą pełnić funkcję odświeżaczy i antymolowe.

Odświeżacze i zapachy do szafy można również zrobić samodzielnie. W tym celu wystarczy użyć małego woreczka materiałowego, szklanego małego słoiczka, tacki lub pojemnika (w zależności od pomysłu i potrzeby). Następnie należy wsypać do jego wnętrza ususzone zioła np. lawendę, goździki, płatki kwiatów i umieścić wewnątrz mebla.

Innym sprawdzonym sposobem jest użycie opakowania po np. ekologicznym mydełku, które wytwarza subtelny zapach. Należy umieścić go w wybranym miejscu. Bardzo dobrze sprawdzają się również opakowania perfum, olejki zapachowe, czy skórki owocowe.