kwiaty

Powoli nadchodzi wiosna i pora zacząć się rozglądać za kwiatami na cmentarz, dostosowanymi pod dane warunki pogodowe. Pora po zimie porządnie posprzątać groby bliskich i odpowiednio je ozdobić na wiosenną porę. Akcentami wiosennymi na cmentarzach i nagrobkach nie muszą być tylko kwiaty cięte, ale także te w doniczkach będą się pięknie prezentowały, jak i kolorowe pędy, mech bądź inne dodatki.

Wiązanki na cmentarz Poznań

Po sezonie zimowym powoli pora wkraczać w wiosenne dekorowanie nagrobków. Rozwiązań do dekorowania jest wiele, bo wybrać można nie tylko kwiaty cięte, ale również i te w donicach, pojemnikach czy misach. Jednakże najlepszym rozwiązaniem na cmentarz będzie dekorowanie nagrobków wiązankami. Tak naprawdę nasadzenia na grobach z wiosennych kwiatów są gorszym pomysłem, ponieważ nie wytrzymują one przymrozków, a ziemia w tym okresie może być jeszcze zbyt mroźna, dla takich delikatnych kwiatów. Kwiaty, których okres kwitnienia przypada na wiosnę, ale bardzo dobrze znoszą ekspozycję na cmentarzu, to np. goździki i anturium. Coraz modniejsze w tworzeniu wiązanek staje się również używanie kapusty ozdobnej lub wrzosów, które także wyglądają bardzo efektownie w cmentarnym otoczeniu.

W ostatnim czasie goździki zostawały bardzo pomijane, mimo że bywały okresy, kiedy to właśnie ich popularność była bardzo znacząca. Warto wziąć pod uwagę, że wiosenne odmiany są nieco mniej delikatne od tych letnich. Są one odmianami posiadającymi głównie większe i masywniejsze kwiaty. Z kolei anturium ma swoją specyficzną, charakterystyczną budowę, która umie podbić serca wielu osób. Jego główny czerwony kwiat, to tak naprawdę gruby liść podkielichowy, co właśnie czyni go bardziej znieczulonym na chłód. Podczas sprzyjających warunków kwiaty anturium mogą stać jako wiązanka na cmentarzu nawet do około miesiąca.

Wiązanki na cmentarz Poznań

Wraz z nadchodzącym ociepleniem można zacząć do wiązanek dołączać bukszpan, brzozowe witki oraz wiele innych różnorodnych zieleniejących się krzewów. Wiązanki zdecydowanie prościej jest budować, kiedy ich bazą są rośliny doniczkowe takie jak na przykład pierwiosnki, inaczej prymulki, narcyzy, żonkile, a następnie można zacząć budować również z kalii oraz lilii.

Ciekawe jest to, że w wielu kulturach to właśnie wiosną obchodzone było święto zmarłych, przez co wiosenne wiązanki na cmentarz (Poznań) mogą mieć w sobie bardzo wiele symboli. Stosowano wtedy takie rośliny jak krokusy, niezapominajki, czy już wcześniej wspomniane piękne lilie. Pięknym kwiatem ciętym idealnie komponującym się w wiosennych wiązankach są mieczyki, od których bardzo dużo się oczekuje. Nic dziwnego.

Jeżeli wiosna już jest cieplejsza i nie wita od rana żadnymi mroźnymi nieprzyjemnościami, można powoli zaczynać decydować się również na inne gatunki kwiatów. Uwagę warto zwrócić na piękne kwiaty piwonii. Można próbować zrobić z nich wiązanki i wieńce, jednak bardzo pięknie będą się komponowały jako bukiet postawiony na grobie, dzięki swoim wielkim kwiatom. Wielki wybór wiązanek na cmentarze znajdzie się w kwiaciarniach. Tam obsługa doradzi, jakie kwiaty będą najlepsze na daną porę roku i wszystko razem skomponuje w piękne wiązanki i wieńce.