Mózg to najważniejszy organ w Twoim ciele. Razem z rdzeniem kręgowym oraz siecią nerwów stanowią układ nerwowy. Ten złożony system umożliwia kontrolowanie wszystkiego, co dzieje się w twoim organizmie. To dzięki niemu teraz czytasz, odczuwasz radość, pamiętasz pierwszy dzień w szkole czy czujesz zapach porannej kawy. Zupełnie bez twojej wiedzy kontroluje on także procesy jak trawienie pokarmów lub bicie serca. Gdy któryś z elementów układu nerwowego zawodzi, zwykle ma to ogromny wpływ na cały organizm. Dowiedz się, co to są choroby układu nerwowego i jak można z nimi walczyć.

Jakie jest podłoże chorób układu nerwowego?

Medycyna poczyniła ogromny postęp, badając choroby układu nerwowego. W zdecydowanej większości umiemy wskazać ich przyczynę. Zdarza się, że jest ona ukryta w naszych genach lub pojawia się bardzo wcześnie, jeszcze w życiu płodowym. Jednak objawy chorób o podłożu genetycznym bardzo często obserwuje się dopiero w wieku dorosłym. Ich wczesne wykrycie umożliwia podjęcie leczenia odpowiednio wcześnie, dzięki czemu daje ono większe nadzieje na normalne życie.

Choroby układu nerwowego, na które mamy częściowy wpływ stanowią również liczną grupę. Odpowiednio zdrowy tryb życia, dieta i aktywność fizyczna odgrywają tu ogromną rolę. Dotyczy to nie tylko chorób naczyniowych. np. wylewów, ale także takich, jak zespół Alzheimera czy Parkinsona. Przypadki osób na nie chorych pokazują, że aktywność fizyczna to nie wszystko. Ćwicząc swój mózg regularnie i dostarczając mu nowych wyzwań, zmniejszasz ryzyko zachorowania na wiele chorób układu nerwowego. Dodatkowo zyskujesz sprawność umysłową i dobre samopoczucie.

Jakie objawy są charakterystyczne dla chorób układu nerwowego?

Wczesne wykrycie choroby pozwala na wcześniejsze podjęcie leczenia. Umożliwia to zatrzymanie lub spowolnienie jej rozwoju. Nie zawsze jednak możliwe jest cofnięcie szkód, które wyrządziła. Jeśli będziesz umiał dostrzec jej objawy odpowiednio wcześnie i nie będziesz ich bagatelizował, możesz zyskać wiele cennego czasu.

Musisz pamiętać, że choroby układu nerwowego mogą objawiać się w bardzo różny sposób. Część z nich można pomylić ze zmęczeniem, skutkami przewlekłego stresu czy przypadłościami normalnymi w podeszłym wieku. Jednak wśród nich są też takie, które zawsze powinny być alarmujące. Należą do nich zaburzenia percepcji i urojenia. Są to np. odczuwanie dziwnych wrażeń zapachowych, częste przewidzenia czy przesłyszenia. Twoją uwagę powinny zwrócić także niekontrolowane ruchy lub problemy z poruszaniem, drżenia czy trudności w mówieniu. Niepokojący objaw to również zaburzenia pamięci oraz nagłe zmiany w zachowaniu. Każdy z nich powinien być powodem wizyty u neurologa.

Jak wygląda diagnoza chorób układu nerwowego?

Współczesna neurologia poczyniła ogromny postęp w ostatnich dziesięcioleciach. Dla neurologa wciąż najistotniejszy jest tradycyjny wywiad z pacjentem. Jednak do dyspozycji ma także nowoczesne metody diagnostyczne. Należą do nich np.: rezonans magnetyczny, badanie EEG, testy genetyczne czy specjalistyczne badania pobranych tkanek. Dzięki nim możliwie jest postawienie trafnej diagnozy i zastosowanie leczenia dopasowanego do pacjenta.

Diagnoza „choroby układu nerwowego” co to dla mnie oznacza?

Dziś choroba neurologiczna nie musi być wyrokiem. Nadzieją dla pacjentów są nie tylko nowoczesne leki, które są coraz skuteczniejsze, a jednocześnie mają mniejsze skutki uboczne. To także specjalistyczne metody leczenia przy wykorzystaniu chirurgii, fizjoterapii oraz pracy psychoterapeutów. Kompleksowe leczenie zwiększa komfort chorego, łagodzi jego cierpienie i daje mu większą samodzielność. Coraz częściej możliwe staje się całkowite zwycięstwo nad chorobą i w pełni normalne życie.

Wiedza w społeczeństwie na temat chorób układu nerwowego jest niestety niewielka. Mogłeś słyszeć wiele popularnych mitów na ten ich temat. Mogą one powodować nieuzasadniony lęk. Jednak im lepiej zrozumiesz, czym są choroby układu nerwowego, tym lepiej będziesz umiał chronić przed nimi siebie i swoich najbliższych.