Badanie moczu to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Badanie jest proste, a daje wiele istotnych informacji na temat naszego zdrowia. Mocz wytwarzany jest w nerkach, zawiera produkty przemiany materii, które są zbędne lub toksyczne dla organizmu. Badanie to pomaga w rozpoznaniu chorób nerek, wątroby czy dróg moczowych. Gdy np. zostają wykryte związki szczawianów wapnia w moczu, może to być dla nas sygnał rozwijającej się kamicy.

Co to są szczawiany i skąd się biorą?

Szczawiany wapnia to chemiczne substancje organiczne, które naturalnie występują w wielu roślinach i produktach naszej codziennej diety. Znajdziemy je m.in. w szczawiu, rabarbarze, botwinie, szparagach, papryce czy ciemnych winogronach. Znajdują się również w kawie, herbacie i kakao.

Skąd się biorą szczawiany wapnia w moczu?

Pojedynczo wykryte szczawiany wapnia są całkowicie normalnym zjawiskiem, stanowią naturalny składnik osadu moczu. Problem zaczyna się wtedy, gdy zostaje wykryta nadmierna ich ilość. Szczawiany potrafią się krystalizować, czyli odkładać w dużych ilościach, tworząc złogi. Potocznie takie kryształki nazywamy kamieniami nerkowymi. Kamica nerkowa, a szczególnie jej atak, czyli kolka, to bardzo bolesna i nieprzyjemna dolegliwość. Najczęściej do krystalizacji szczawianów wapnia w moczu dochodzi u osób otyłych, chorujących na nawracające infekcje układu moczowego. Tworzenie się ich może być też uwarunkowane genetycznie.

Jakie są objawy nadmiernej ilości szczawianów wapnia w moczu?

W początkowej fazie tworzenia się złogów (powstających ze szczawianów wapnia w moczu) ciężko zauważyć jakiekolwiek objawy. Dopiero gdy kamienie zaczynają się powiększać, może dojść do bardzo bolesnej kolki nerkowej, a tego objawu już nikt nie przeoczy. Ból towarzyszący przemieszczaniu się kamieni nerkowych w drogach moczowych jest niezwykle dokuczliwy, często towarzyszy mu także gorączka i mdłości. Pomóc mogą leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Zdarza się, że w czasie ataku kolki pacjenci trafiają na SOR.

Jak zapobiegać kamicy?

Jeżeli mamy predyspozycje do tworzenia się kamieni nerkowych, powinniśmy wdrożyć odpowiednią dietę. Podstawowa zasada brzmi: unikać produktów zawierających w swoim składzie szczawiany oraz nawadniać organizm. Unikajmy też produktów bogatych w sól. Więcej informacji znajduje się na stronie https://www.dbajonerki.pl/przepisy-dietetyczne/kamica-szczawianowo-wapniowa/dozwolone-i-przeciwwskazane-produkty-w-kamicy-szczawianowo-wapniowej