CO TO JEST SMART HOME?

Każdemu z nas choć raz w życiu zdarzyło się zamartwiać o to, czy aby na pewno zamknęliśmy dom na klucz? Czy aby na pewno zgasiliśmy światło? Czy na pewno nie zostawiliśmy włączonej kuchenki gazowej lub żelazka? Ten brak pewności często zakrzątał nam głowę i sprawiał, że nie mogliśmy w pełni cieszyć się wyjazdem na kilka dni. Nawet w pracy – zamiast koncentrować się na obowiązkach – często zadawaliśmy sobie pytanie „czy aby na pewno wyłączyłem/am…?”

Na szczęście w XXI wieku większość tego typu zmartwień mamy już za sobą. Kiedy nie wiemy, co dzieje się w naszym mieszkaniu, możemy to bardzo szybko sprawdzić. Jak? Nic prostszego, wystarczy spojrzeć w naszego smartfona.

Czego potrzebujesz?

Wbrew pozorom, aby zacząć sterowanie domem z telefonu, wcale nie potrzebujesz aż tak wiele. Sprzęt, którego używasz, powinien mieć odpowiedni czujnik. Potrzebujesz także urządzenia, które będzie w stanie dane z tego czujnika odczytać, a później odpowiednio je przetworzyć. Ostatnim elementem, którego musisz użyć, jest technologia przesyłu danych. Może to być Wi-Fi, Bluetooth, NFC lub Z-Wave.

Aplikacja, która oszczędza

Inteligentne gniazdko w ścianie? Kto by pomyślał! A jednak. W dzisiejszych czasach możesz, za pomocą aplikacji, decydować o porach włączania i wyłączania podłączonych do gniazdka sprzętów. Nawet jeżeli zaśniesz przy włączonej lampce – o określonej porze aplikacja wyłączy ją za Ciebie. Z poziomu aplikacji możesz również wyłączać domowe sprzęty, kiedy nie ma Cię w domu albo upewniać się, że są wyłączone. Możesz sprawdzić, czy nie zostawiłeś włączonego żelazka, a jeśli tak – wyłączysz je jednym kliknięciem. Wystarczy raz spróbować, żeby przekonać się, że sterowanie domem za pomocą smartfona jest nie tylko banalnie proste, ale i pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy.

Zwierzaki pod nadzorem

Każdy miłośnik psów czy kotów martwi się, czy jego zwierzaki nie nudzą się pozostawione same na czas pracy, lub – co gorsza – czy wszystko z nimi w porządku. Martwimy się o to, czy pies nie szczeka przez cały dzień, albo czy koty nie drapią kanap w salonie. Za pomocą smartfona możemy ”zadzwonić” do naszych podopiecznych. Dzięki interaktywnej kamerze, połączonej z aplikacją w naszym telefonie, mogą one np. usłyszeć nasz głos mówiący im o tym, że nie wolno niszczyć wersalki. Możemy także ”pobawić się” z nimi za pomocą wbudowanej w smartfona kamery. Jak widać sterowanie domem przez telefon, przydatne jest nie tylko ludziom, ale i naszym pupilom.

Zarządzanie domem w dzisiejszych czasach jest o wiele prostsze niż było kiedyś. Mimo że  być może nie przekonamy naszych babć czy mam do wykorzystania najnowszych technologii do obsługi domu – sami z nich korzystajmy. Pozwoli to zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy.

One thought on “Obsługa domu z poziomu smartfona”

  1. Zakupiłem mnóstwo sprzętu na portalu Aliexpress, który miał pomóc mi stworzyć inteligentny dom i… serdecznie polecam, nawet nie wiecie jaka to wygoda wyłączać światło głosowo albo np. odpalać automatyczną kosiarkę!

Comments are closed.