Każdy miłośnik kawy wie, że na finalny smak tego napoju wpływa też proces jego parzenia, a nie tylko jakość ziaren. Istnieje wiele metod na przygotowanie pobudzającej kawy. Jedną z nich jest użycie ciśnieniowego czajniczka wywodzącego się z Włoch. Ten przedmiot ma wiele nazw. Znany jest między innymi jako kawiarka, makinetka czy moka. Istnieje kilka rodzajów tego naczynia. Zatem jaką kawiarkę wybrać? Poniżej zestawienie wszystkich najważniejszych informacje, które z pewnością ułatwią Twój wybór.

 

Kawiarka – prosty mechanizm działania i aromatyczny smak

Kawiarki charakteryzują się niezwykle prostą konstrukcją. Posiadają trzy podstawowe elementy. Zalicza się do nich podstawę czajnika, do której nalewa się wodę (aby uniknąć osadzania się kamienia, dobrze jest stosować wodę filtrowaną). Warto przy tym pamiętać, aby zapełniać dzbanek tylko do poziomu zaworu bezpieczeństwa. Drugim elementem budowy kawiarki jest sitko. To do niego należy wsypać ulubioną, zmieloną już kawę. Smak napoju najlepszy będzie wtedy, gdy kawa będzie świeżo mielona. Najwyższa część tego naczynia to specjalna komora, do której przepływa zaparzona kawa. W jaki sposób to następuje? Skręcone ze sobą elementy kawiarki stawia się na palniku kuchenki. Woda pod wpływem wysokiego ciśnienia przesącza się przez wsypaną kawę i wypływa w najwyższej komorze. Teraz już można przelać napój do filiżanki i delektować się nim.

 

Najpopularniejsze rodzaje kawiarek

Jaką kawiarkę wybrać, aby posłużyła przez długi czas? Wybierać można spośród kawiarek aluminiowych, stalowych, porcelanowych oraz elektrycznych.

Aluminiowe

Zaparzacz niskociśnieniowy wykonany z aluminium to niezwykle popularny i korzystny cenowo wybór. Jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Jest też lekka i poręczna, co ułatwia codzienne użytkowanie. Jednak tego typu kawiarki nadają się tylko i wyłącznie do kuchenek i płyt gazowych.

Stalowe

Stalowe modele są znacznie droższe od aluminiowych odpowiedników. Są też łatwiejsze w utrzymaniu czystości, co jest istotne ze względu na to, że przygotowuje się w tym ciecz do picia. Kawiarki stalowe są też dużo trwalsze, gdyż nie ulegają tak łatwo korozji. Można je stosować na kuchence każdego rodzaju. Warto mieć na uwadze, że stalowego przedmiotu nie należy myć w zmywarce. Dobrze jest też pilnować stanu uszczelki zamontowanej w takim urządzeniu.

Porcelanowe

Model z porcelanowym naczyniem na kawę prezentuje się tak dobrze, że sam w sobie może być ozdobą kuchni. Jednak utrzymanie porcelany w czystości nie należy do najłatwiejszych. Takie produkty są też znacznie cięższe.

Elektryczne

 

Jaka kawiarkę wybrać – elektryczną czy klasyczną? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od osobistych preferencji osoby, która będzie z niej korzystała. Zaparzacz niskociśnieniowy elektryczny z pewnością jest wygodniejszy w użytkowaniu. Nie trzeba stawiać go na kuchence, wystarczy jedynie włożyć jego wtyczkę do gniazdka elektrycznego. Takie urządzenia zazwyczaj posiadają wbudowane różne, przydatne funkcje. Jedną z nich jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury kawy. Inną funkcją, jaką można spotkać w dostępnych modelach, jest obrotowa podstawka. Przed zakupem elektrycznego modelu warto zapoznać się z jego mocą, którą zawsze producent podaje na opakowaniu. To, że kawiarka jest elektryczna, wcale nie oznacza, że nie może wyglądem przypominać tej klasycznej. W takiej konfiguracji łączy w sobie funkcjonalność i piękny design.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając kawiarkę?

Kawiarki różnią się od siebie, chociażby pojemnością. Producenci kawiarek oferują produkty, podając liczbę filiżanek, które można zaparzyć za jednym razem. Oferowane są wyroby w rozmiarach od 1 do nawet 18 filiżanek. Jedna taka filiżanka mieści około 30 ml cieczy. Warto też pamiętać, że poszczególne kawiarki można używać tylko na określonych typach kuchenek. Dobrze jest też zwracać uwagę na szczegóły. Do takich z pewnością należy uchwyt, który powinien być ergonomiczny. Tylko wtedy będzie odpowiednio leżał w dłoni. Nie bez znaczenia pozostaje zamontowana klapa. Dla bezpieczeństwa należy się upewnić, czy sama się nie odchyla. Niezależnie od modelu, w każdym zaparzaczu trzeba regularnie wymieniać uszczelki. Przed zakupem lepiej sprawdzić, czy do wybranej kawiarki łatwo je będzie dokupić.