Tak naprawdę trzeba sprawdzić wszystko! Nie jest to jednak takie proste, jakby się zdawało. Często zdarza się, że zapomnimy o jakiejś rzeczy i później czujemy się rozczarowani autem, które zakupiliśmy. O czym, więc należy pamiętać i co sprawdzić przed zakupem?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu samochodu?

Pierwszą podstawową zasadą jest uważne przeglądanie ogłoszeń. Każdy, kto sprzedaje auto, chce to zrobić możliwie najszybciej i na dodatek korzystnie. W swoich ogłoszeniach wymieni zalety sprzedawanego pojazdu, zaś wady umieści gdzieś na końcu lub w ogóle o nich nie wspomni. Sprzedawcy, którzy są uczciwi, delikatnie wspomną o wadach samochodu, jednak większość zataja takie informacje. Powiedzą na przykład, że lakier na pojeździe nie został uszkodzony, a w późniejszym czasie okaże się, że jest on zardzewiały lub zmatowiały. Mimo że na pierwszy rzut oka mogłoby się zdawać, że odpowiada opisowi sprzedawcy. Dlatego przy spotkaniu z osobą sprzedającą, warto zwrócić uwagę na to, czy niczego on przed Wami nie zataja i upewnić się, że pojazd jest zgodny z ogłoszeniem.

Podczas oględzin auta z pewnością przyda się miernik lakieru. Nie warto jednak korzystać z niego na początku, żeby nie wystraszyć sprzedawcy. Na początku można samemu sprawdzić, czy blachy są dopasowane oraz to, czy nie ma widocznych dużych odprysków lakieru lub korozji. Jeśli jest to stare auto, to wiadomo, że nie będzie miało idealnej powłoki lakierniczej, niemniej jednak nic nie tłumaczy tuszowania ubytków przed kupującym.

Kierownica i biegi to elementy w pojeździe, z którymi mamy bezpośredni kontakt. Kiedy auto, które wystawia sprzedający, ma przejechane ponad 200 000 km, to wiadome jest, że będą one bardzo zużyte. Pokrowce mogą być wytarte i popękane. Jeśli w takim kilkuletnim aucie wyglądają one na nowe, oznacza to, że poprzedni właściciel mógł je wymienić. Może to oznaczać, że auto ma o wiele większy przebieg niż ten, który podaje nam osoba sprzedająca pojazd. Kierownica i fotele to elementy, które są bardzo często używane, a ich stan może świadczyć o przebiegu. Jeśli auto ma przejechane ponad 150 000 km, a jego fotele są mocno wytarte, to koniecznie trzeba zastanowić się drugi raz nad kupnem.

Czy przebieg ma znaczenie?

Powszechnie panuje przekonanie, że nie należy kupować auta, które ma przebieg ponad 200 000 km, ponieważ jest ono już stare i nie nadaje się do jazdy. Jednak często okazuje się, że auto zadbane, które ma 250 000 km przebiegu, będzie lepsze niż to z cofniętym licznikiem. Zweryfikowanie tego jest czasami trudne. Kupujący auto, jednak masz możliwość sprawdzenia tego za pomocą numeru VIN. Zdarza się jednak, że handlarz nie chce ukazać dokumentu potwierdzającego przegląd, wtedy szkoda czasu na niego i na oferowane auto. Natomiast jeśli dane z książeczki oraz stan auta nie budzą zastrzeżeń, to nadal można zastanawiać się nad jego zakupem.

Często można spotkać się z taką sytuacją, że auto jest sprzedawane jako bezwypadkowe, mimo że jest mocno rozbite. Warto sprawdzić na początek szczeliny między elementami karoserii. Powinny one być równe, a maska czy zderzaki w takiej samej odległości od siebie, jeśli takie nie są, oznacza to, że auto miało jakiś wypadek. To samo tyczy się listew oraz błotników, które powinny się pokrywać. Jeśli zauważymy również jakieś ślady malowania na progach czy nadkolach oznacza to, że ktoś próbował sprawić, żeby auto nie wyglądało na takie, które przebyło wypadek.

Trzeba sprawdzić elementy, takie jak: błotniki czy progi. Nawet niewielkie naloty korozji mogą się powiększać z czasem. Często rdza kryje się pod listwami oraz na drzwiach, mimo że trudno ją zauważyć. Trzeba sprawdzić także, czy w pojeździe nie ma przegniłej podłogi, czy kruszących się elementów. Jeśli nadwozie budzi wątpliwości, to warto wstawić samochód na podnośnik. Wtedy mamy możliwość dokładniejszego obejrzenia podłogi, rur, plecionek połączeń, a nawet katalizatora.

Sprawdzenie auta przed kupnem Warszawa

Jeśli auto, które chcesz kupić, znajduje się w Warszawie lub okolicach, to doskonale się składa! Firma Autotesto może zająć się i sprawdzić upatrzony przez Ciebie pojazd. Raport z usługi sprawdzenie auta przed kupnem Warszawa otrzymasz w 24 godziny. Przedsiębiorstwo to sprawdzi za Ciebie te wszystkie elementy, które są opisane powyżej. Dodatkowo przeprowadzi jazdę próbną pojazdu, tak by wszystko było idealnie sprawdzone. Udokumentuje stan auta zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz. Dzięki takiej formie zaoszczędzisz pieniądze, które mogłyby pójść na niepotrzebne naprawy. Na pewno będziesz zadowolony!