Biokominek może być nie tylko źródłem ciepła, ale także doskonałym elementem wystroju wnętrza. Nic nie ociepli atmosfery tak, jak prawdziwy tańczący ogień w salonie, kiedy na dworze jest pochmurnie i szaro. Najpierw jednak musimy skupić się na sprawach technicznych związanych z montażem biokominka, a następnie na odpowiednim zaaranżowaniu go. Musi on być bowiem wkomponowany w całość domu lub mieszkania.

Biokominek – co to takiego?

Mianem tym określa się typ kominka, który zasilany jest biopaliwem, czyli etanolem. W zależności od danego modelu, zarówno wielkość, jak i konstrukcja oraz przeznaczenie różnią się od siebie. Co za tym idzie, zmienia się także ich przeznaczenie. Większe modele można uznać za uzupełnienie systemu grzewczego, mniejsze natomiast pełnią funkcję prawie wyłącznie dekoracyjną.

Wybierając biokominek należy kierować się w szczególności osobistymi preferencjami oraz warunkami otoczenia. Biokominki wolnostojące są zazwyczaj bardziej praktyczne, jednak znacznie trudniej jest je zaaranżować. Warto zatem wziąć pod uwagę także modele przeznaczone do zabudowy oraz wiszące. Wariantami, które najbardziej przypominają tradycyjne kominki są biokominki portalowe. Doskonale sprawdzą się one jako uzupełnienie klasycznych wnętrz.

Biokominek – aranżacje – postaw na sprawdzony wybór

Biokominek narożny – nie jest to co prawda często spotykane rozwiązanie, ale zaliczyć można je do jednego z najbardziej efektownych. Dobrze dobrany stylistycznie, ustawiony w rogu salonu doskonale sprawdzi się szczególnie w skandynawskich oraz minimalistycznych wnętrzach. Co więcej, będzie on także pełnił doskonałą rolę zabudowanego paleniska. Dzięki temu, że ustawiony jest on w rogu, wizualnie będzie wydawał się większy, niż w przypadku tradycyjnej, ściennej zabudowy. Doskonałym uzupełnieniem takiego kominka będą ustawione blisko kwiaty lub lustra wiszące po obu jego stronach.

Biokominek wiszący – jest to równie intrygujący pomysł jak poprzedni. Do jego mocnych stron zalicza się niesamowity wygląd oraz fakt, że nie występują one w dużych rozmiarach. Taki rodzaj aranżacji będzie zatem doskonałym wyborem do mniejszych salonów lub mieszkań. Biokominek wiszący można zamontować zarówno na ścianie, jak i na suficie. Drugie rozwiązanie sprawdzi się jednak wyłącznie w nieco większych pomieszczeniach. Sprawi ono natomiast, że nadamy wnętrzu niepowtarzalnego i dość odważnego charakteru. Biokominek wiszący możemy udekorować delikatnymi lampkami, które dodadzą wnętrzu odpowiedniego klimatu.

Biokominek wolnostojący – jest to niesamowicie popularny typ aranżacji, zarówno w domu, jak i w bloku. Największą zaletą tego typu kominków jest to, że w każdej chwili możemy zmienić ich lokalizację. Jednego dnia mogą one stać przy stole w jadalni, innego przy komplecie wypoczynkowym w salonie. Co więcej, większość biokominków wolnostojących możemy postawić także na tarasie lub balkonie i cieszyć się pięknym płomieniem na świeżym powietrzu. Rozmiary biokominków są bardzo różne. Zaczynają się one od małych, prostych produktów, które możemy ustawić nawet na stole, a kończą się na bardzo dużych, które świetnie sprawdzą się w przestronnych pomieszczeniach lub ogrodach.

Biokominek pod telewizorem. Telewizor to jeden z najczęściej montowanych elementów na ścianie w salonie. Nie zawsze jednak jest on włączony, szczególnie wtedy, kiedy potrzebujemy ciszy i relaksu. Idealnym rozwiązaniem, aby całkowicie się odprężyć oraz dobrą aranżacją będzie zamontowanie biokominka pod telewizorem. Będzie on wówczas doskonałą alternatywą elektronicznego urządzenia, kiedy będziemy chcieli odpocząć od hałasu. Biokominek umieszczony pod telewizorem może być zamontowany zarówno do ściany, jak i od poziomu podłogi. Po bokach kominka można ustawić dobrze dopasowane kolorystycznie kolumny lub oświetlenie.

Biokominek dwustronny. Jeżeli natomiast dysponujesz otwartą przestrzenią, warto pokusić się o znacznie bardziej nowoczesną aranżację w postaci kominka dwustronnego. Jego zaletą jest to, że wizualnie może oddzielić on dwa pomieszczenia, np. salon oraz jadalnię. Co więcej, z każdej strony możemy wówczas prezentować pięknie prezentujące się płomienie. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest fakt, że biokominki dwustronne nie sprawdzą się w ciasnych pomieszczeniach.