monitoring

Monitoring jest jednym z podstawowych sposobów dozoru i obecnie w coraz większej liczbie miejsc można się spotkać z kamerami CCTV. Co istotne, sprawa dotyczy praktycznie każdej branży i miejsca, ponieważ współcześnie monitoringiem są objęte kościoły, sklepy, magazyny czy jednostki edukacyjne. To bardzo skuteczna ochrona w sytuacji kradzieży lub napaści – nie tylko pozwala wykryć tożsamość przestępcy, ale sam fakt obecności kamer w danej przestrzeni zniechęca np. złodzieja do przywłaszczenia cudzego mienia.

Montaż monitoringu Kraków – dlaczego warto?

Montaż monitoringu jest przede wszystkim popularny w przedsiębiorstwach, ponieważ nie tylko umożliwia wykrycie sprawcy ewentualnej kradzieży, ale pozwala lepiej kontrolować efektywność pracowników. Umożliwia też zdiagnozowanie ewentualnych błędów, które można w przyszłości poprawić. Jednocześnie z pomocą kamer można odkryć, którzy pracownicy nadużywają zaufania firmy i nie wykonują dostatecznie dobrze swoich obowiązków. Stratą dla przedsiębiorstwa nie musi być kradzież pracownika, ale na przykład urządzanie sobie zbyt długich czy zbyt częstych przerw, notoryczne przeglądanie smartfona etc.

Kamery są także wskazane w przypadku domów prywatnych i osiedli mieszkaniowych. Dzięki nim można dowiedzieć się więcej na temat ewentualnego włamania czy kradzieży, ale nie tylko. Warto umieszczać monitoring na przykład na parkingach, ponieważ nieraz zdarza się, że ktoś porysuje nasz samochód, czasem nawet nieświadomie. Dzięki temu naprawa nie będzie wymagała ponoszenia dodatkowych kosztów. Ponadto montaż monitoringu zwiększa poczucie bezpieczeństwa w danym miejscu. Warto zdecydować się na kamery w domu, jeśli chcemy dowiedzieć się, co robi nasze dziecko lub jak trzyma się babcia, którą mamy pod opieką etc. Oczywiście nie powinno się na tym naruszać cudzej prywatności.

Montaż monitoringu – to się zwyczajnie opłaca

Stworzenie niewielkiego systemu monitoringu nie jest drogie. W przypadku domów jednorodzinnych wystarczy postawić po kamerze z każdej strony budynku, dzięki czemu ewentualny złodziej nie wejdzie niezauważony do obiektu. Zestaw złożony z 4 prostych kamer i rejestratora to kilkaset złotych, a montaż nie jest szczególnie skomplikowany. Fachowiec natomiast może zażyczyć sobie około 300 zł za robociznę, jeśli się na niego zdecydujemy. Wiele zależy od rozmieszczenia kamer i długości przewodów. W wielu przypadkach istnieje możliwość połączenia rejestratora z internetem, dzięki czemu można obsługiwać kamery z poziomu telefonu komórkowego.

Bardziej skomplikowane systemy, na przykład nadzorujące poszczególne strefy w firmie, będą droższe. Wiele zależy od rodzaju i ilości kamer, także liczby rejestratorów. Większe systemy można oprzeć na łączności Wi-Fi, ponieważ dzięki temu można pozbyć się konieczności prowadzenia długich przewodów, a tym samym również znacznie skrócić czas montażu. Warto stawiać na kamery z noktowizją, ponieważ dzięki temu działają skutecznie także w nocy.