dieta

Dieta śródziemnomorska jest uważana powszechnie przez jeden z najzdrowszych i najbardziej naturalnych sposobów odżywiania się. Specjaliści jednoznacznie twierdzą, że stosowanie tego sposobu żywienia wpływa pozytywnie na wygląd, zdrowie oraz samopoczucie. Jeśli pojęcie diety śródziemnomorskiej jest Ci obce lub rozważasz przejście na ten sposób odżywiania, warto, abyś zapoznał się z jej najważniejszymi zasadami oraz korzyściami, jakie ze sobą niesie.

Dieta śródziemnomorska – na czym polega?

Dieta śródziemnomorska pochodzi z terenów przybrzeżnych basenu Morza Śródziemnego i stanowi podstawę odżywiania dzisiejszych Włochów, Hiszpanów czy Greków. Z uwagi na fakt statystycznie długiego życia osób z tamtego regionu, specjaliści przeanalizowali skład tamtejszej diety, czego skutkiem było stwierdzenie, że produkty tam spożywane oraz metody ich przyrządzania stanowią jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania dla organizmu ludzkiego.

Ten model żywienia polecany jest szczególnie tym, którym zależy na pozbyciu się nadprogramowych kilogramów, a także zachowaniu zdrowia i młodości przez długie lata. Dieta śródziemnomorska ma zbawienny wpływ na kondycję człowieka i przyczynia się do jej poprawy na wiele sposobów:

  • pomaga zwalczać wysoki cholesterol,
  • zapobiega powstawaniu miażdżycy, cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju choroby nowotworowej (w szczególności raka jelita, piersi, prostaty czy jelita grubego),
  • z uwagi na swoje działanie przeciwzapalne jest skuteczna w leczeniu endometriozy,
  • zapobiega przypadłościom takim jak choroba Parkinsona czy Alzheimera.

Dieta śródziemnomorska – zasady diety

Zasady diety śródziemnomorskiej nie należą do skomplikowanych, a wynika to przede wszystkim z faktu, że istnieje szereg rozmaitych produktów, które można w jej trakcie spożywać. Co ważne, daje ona także możliwość tworzenia sporej ilości fantazyjnych i jednocześnie smacznych dań, które będą smakowały nawet najbardziej wybrednym osobom. Z powodzeniem może być ona stosowana przez całą rodzinę, a odpowiednio zbilansowana będzie stanowić także idealny sposób żywienia dzieci.

Duże uproszczenie zasad stanowi tzw. piramida diety śródziemnomorskiej. Porządkuje ona w łatwy i przystępny sposób produkty, jakie należy spożywać w największej ilości i najczęściej (umiejscowione na dole piramidy) oraz te, których powinno się unikać i spożywać sporadycznie, czyli „od święta”.

W samej diecie ważne jest także włączenie aktywności fizycznej do codziennego trybu życia. Dieta śródziemnomorska zakłada picie dużych ilości wody oraz różnego rodzaju ziołowych naparów. Duże znaczenie ma także wypoczynek oraz odpowiednia ilość nieprzerwanego snu.

Dieta śródziemnomorska – produkty, które należy spożywać

Dieta śródziemnomorska opiera się na świeżych i nieprzetworzonych produktach, spośród których dominującą rolę pełnią owoce i warzywa, świeże ryby morskie oraz chudy drób, pełnoziarniste pieczywo oraz cała gama innych produktów pełnoziarnistych. W dietę wkomponowane są także zdrowe (nienasycone) tłuszcze roślinne oraz czerwone wino.

Warto wybierać świeże i ekologiczne produkty, pochodzące z niewielkich i znanych upraw, najlepiej ekologicznych. Sama dieta dużą wagę przykłada do spożywania oliwy z oliwek, która jest uważana za główne i podstawowe źródło tłuszczu. Powinna być ona wykorzystywana do przygotowywania sałatek oraz dań – głównie na zimno. Podobną wagę dieta przykłada do pełnoziarnistego pieczywa i makaronów. Nie bez znaczenia są także liczne przyprawy, zioła czy orzechy.

Dieta śródziemnomorska – produkty zakazane

Jak w każdej diecie, także w tej śródziemnomorskiej znajdują się produkty zakazane lub niewskazane do częstego spożywania. Na samej górze piramidy diety znajdują się czerwone mięso oraz nabiał, w tym także jaja. Podczas przestrzegania tego sposobu żywienia powinno się unikać produktów przetworzonych, gotowych dań, fast foodów oraz słodyczy.  Warto zrezygnować także z białego pieczywa, dużej ilości soli oraz mocnych alkoholi i innych używek takich jak papierosy.