dom

Własna nieruchomość, biorąc pod uwagę ich stale rosnące ceny, to doskonała inwestycja oraz rozsądna forma ulokowania swojego kapitału. Coraz więcej osób ceni sobie prywatność, spokój oraz większą decyzyjność, które zapewnia dom jednorodzinny. Niestety, taki zakup wiąże się z bardzo dużymi kosztami, jeśli zamierzasz skorzystać z oferty jednego z deweloperów bądź pośredników nieruchomości. Kuszącym pomysłem i bardzo dobrą alternatywą jest budowa domu własnymi siłami. Rozważasz taką opcję? W takim razie koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami!

Krok po kroku realizować przyjęty plan działania

Od czego zacząć? Musisz być posiadaczem działki budowlanej o właściwej wielkości. Aby przystąpić do realizacji, konieczna jest też wizja swojego lokum. Dużą oszczędnością będzie zrezygnowanie z usług architektów i zdecydowanie się na nabycie gotowego projektu. Niektóre firmy sprzedają je wraz ze szczegółową instrukcją dotyczącą prac, które należy wykonać, co stanie się dla Ciebie sporym ułatwieniem. Dysponując metrażem, szczegółowym planem zagospodarowania powierzchni oraz spisem wymaganych materiałów można zabrać się do działania. Tworzenie konstrukcji całego obiektu zaczniesz od położenia fundamentów. Możesz skorzystać z ław lub płyt fundamentowych, następnie zajmując się stawianiem ścian nośnych oraz działowych, które posłużą do wyznaczenia poszczególnych pomieszczeń i nie tylko. Do tego będziesz potrzebował pustaków różnej grubości. Całość zwieńczą prace murarskie. Budowanie domu samemu to również zadbanie o kominy, a zwłaszcza o komin dymowy. Gdy projekt lokum uwzględnia poddasze użytkowe lub piętro, między nimi a parterem musisz wykonać porządny, profesjonalny strop, który wytrzyma obciążenie i będzie w pełni bezpieczny. W tym przypadku nawet jeśli doskonale wiesz, jak samemu zbudować dom warto będzie skorzystać ze wsparcia specjalistów. Godnym uwagi rozwiązaniem są schody modułowe, które za stosunkowo niewielką cenę zamówisz w sklepie i samodzielnie złożysz, dopasowując do specyfiki swojej nieruchomości. Ostatnim etapem pracy nad konstrukcją będzie elewacja. Zainwestuj w solidne ocieplenie, które zagwarantuje Ci styropian i wykończ całość tynkiem. Teraz możesz przejść do niezwykle ważnej części realizacji swojego projektu, którą jest budowa dachu.

Solidne i rzetelne wykonanie kluczem do sukcesu

Do tego zadania musisz bardzo dobrze się przygotować. We wszystkich poradnikach na temat tego, jak wybudować dom samemu, przeczytasz, że dach to ten element konstrukcji obiektu, który chroni go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego tak istotne jest to, by na nim nie oszczędzać. Kup więźbę dachową, którą zamontujesz, a potem zrobisz to samo z poszyciem dachowym. Całość pokryj standardową dachówką, uwzględniając obecność wyłazu i okien. Gdy to zrobisz, będziesz mógł zająć się dodatkowym ociepleniem poddasza, co umożliwi Ci spora ilość wełny mineralnej. Zamów drzwi zewnętrzne i stolarkę okienną, a będziesz mógł przejść do czynności typowo wykończeniowych. Najlepiej rozpocząć je od położenia posadzek, szczególną wagę przykładając do tych na parterze, które muszą być ocieplone kilkunastocentymetrową warstwą styropianu. Gotowe? W takim razie zajmij się otynkowaniem ścian i sufitów, a potem przejdź do zamówienia parapetów i ich montażu. Z tym nie powinieneś mieć najmniejszego problemu. Wiesz jak zbudować dom samodzielnie? To wspaniale, miej jednak na uwadze to, że niektóre czynności najrozsądniej będzie zlecić fachowcom. Mowa tutaj zwłaszcza o wykonaniu instalacji elektrycznej oraz wodno – kanalizacyjnej. Pamiętaj, że na komforcie i spokoju ducha nie należy oszczędzać. To samo dotyczy ogrzewania, które jest kosztowną, ale nieodłączną pozycją na liście prac wykończeniowych. Skonsultuj się ze specjalistami i wybierz najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Można uznać, że Twoja rola dobiegła końca. Poniosłeś stosunkowo niskie koszty, a domy w Wieluniu i w wielu innych miastach budowane przez deweloperów niewiele różnią się od tego, którego jesteś właścicielem!