Wiele dorosłych osób dąży do tego, by uzupełnić swoją edukację, zdobyć nowy zawód czy po prostu się przekwalifikować. Na pewno nie jest to łatwe, szczególnie że większość dorosłych pracuje na pełen etat i na pewno nie może sobie pozwolić na naukę w trybie dziennym. W takim razie, czy uzupełnianie wykształcenia i pracę zawodową da się w jakiś sposób pogodzić?

Praca czy wykształcenie – ciężki orzech do zgryzienia

Z całą pewnością, jeśli ktoś chce zacząć edukację i pracuje na cały etat, musi pogodzić się z tym, że zajęcia i przygotowywanie się do nich zajmą mu sporą część wolnego do tej pory czasu. Trzeba się przygotować na chodzenie do pracy od poniedziałku do piątku i uczęszczanie na zajęcia przez kolejne dwa dni. Nie każdy dorosły jest w stanie wytrzymać tak szybki i męczący tryb życia, szczególnie kiedy ma rodzinę i sporo innych obowiązków na głowie. Nie oznacza to jednak, że trzeba wybierać między wykształceniem a pracą. Na pewno są sposoby na to, by pogodzić obie czynności, wymaga to jednak wiele samodyscypliny, uporu i zaangażowania.

Dobra organizacja czasu to podstawa

Wybierając edukację podczas pracy zawodowej, warto dobrze rozplanować czas. Można zrobić rozpiskę czynności, które czekają nas do załatwienia każdego dnia i nie ma mowy, by coś odkładać na później. Dzięki dobrej organizacji czasu, edukacja może zostać z powodzeniem połączona z pracą. Trzeba pamiętać, że jest to okres przejściowy – za parę tygodni, miesięcy czy lat dokształcanie się zakończy i będzie można nieco przystopować, jednak z nowymi uprawnieniami i perspektywami na przyszłość.

Miej wsparcie bliskich

Nic nie działa tak motywująco, jak wsparcie bliskich osób. Porozmawiaj ze swoją rodziną i dowiedz się, czy masz wsparcie z jej strony. Dzięki temu ktoś może odciążyć Cię w części domowych obowiązków, przez co znajdziesz więcej czasu na naukę. Pomoc ze strony bliskich może okazać się kluczowa, szczególnie jeśli mamy ich wsparcie, również w ciężkich chwilach, kiedy zmęczenie bierze górę nad aspiracjami.