Wszystkie dzieci kochają ruch. Niezależnie, czy mowa o maluchu czy starszaku. Zwykle cechuje je niespożyta ilość energii i niekończąca się chęć zabawy. Jednak gdy nastąpi jesienna szaruga za oknem, warto pomyśleć o kreatywnej rozrywce w domu! Jak zatem w prosty sposób zorganizować czas dzieciom w mieszkaniu? Pobawcie się w Indian!


Indiańska wioska – najważniejsza jest sceneria


Czy Twoje dzieci wiedzą już, kim byli Indianie? Jeśli nie, zacznijcie od wspólnego opowiadania historii podczas przygotowywania indiańskiej wioski. Opowiedz maluchom, jak to Indianie mieszkali w namiotach i wigwamach, do czego świetnie nadadzą się namioty tipi dla dzieci. Pokaż, jak ogrzewali się przy ogniskach, imitując palenisko w postaci kilku polan drewna lub patyków. Jakie nosili imiona i jak wyglądali – nadajcie sobie indiańskie imiona i barwy na twarzach, które lepiej wprowadzą dzieci w temat i zaangażują do zabawy. Dobrze, by imiona nawiązywały do natury – Sokole Oko, Szybka Strzała, Bystry Potok itd.
Zadbaj również o odpowiednie rekwizyty! Przygotujcie razem pióropusze z paska papieru i kilku kolorowych piórek, łapacze snów do udekorowania pokoju. Aby zabawa była ciekawa i nie znudziła dzieciaki po kilku minutach słuchania opowieści, zadbaj również o materiały – pióra do śledzenia tropów, ślady zwierząt czy tomahawk – czyli tradycyjną broń indiańską podobną do siekierki. Pamiętaj, że te wszystkie rekwizyty mogą być wykonane nawet z kartonu! Chodzi o sam akcent w zabawie oddający ducha plemienia.


Dom wielkiego wodza – tipi dla dzieci


Nie ma prawdziwej indiańskiej wioski bez tipi! W tej roli świetnie sprawdzi się namiot dla dzieci. To prawdziwy hit wśród dzieciaków, najprawdziwszy dom wodza Indian. A jeśli podłogę wewnątrz tipi wyłożysz wygodną matą, np. marki Elfique, to Twoi Indianie będą mieli nie tylko piękny, ale i komfortowy kąt do odpoczynku po intensywnych polowaniach.
Możesz umieścić tam również miękkie poduchy i książeczki o tematyce indiańskiej. Przyda się również skrzynia na łupy zdobyte podczas polowań, a także na schowanie rekwizytów po skończonej zabawie. W dodatku namioty tipi dla dzieci imponująco prezentują się na fotografiach, więc czemu nie zrobić sobie pamiątkowej sesji z indiańskich wojaży?

Zabawy angażujące, czyli co robili Indianie?


To najciekawsza część zabawy – ruchowa i angażująca dzieciaki do myślenia. Opuście wasze tipi i wspólnie wyruszcie na polowanie. Nasłuchujcie odgłosów zwierząt, szukajcie tropów, polujcie na bizony – jedno z Was może być Indianinem, reszta bizonami. Jeśli z powodu małego metrażu zabawy z bieganiem niezbyt zdają egzamin, spróbuj indiańskiej wersji ciuciubabki – Indianin ma zakryte przepaską oczy, a bizony skradają się wokół po cichu.
Przy ognisku poczytajcie historie o rdzennych amerykanach i odtańczcie taniec deszczu – złapcie się za ręce i tańczcie w kółeczku, a na koniec udajcie, że spadł upragniony deszcz, bębniąc palcami w podłogę, imitując spadające krople. Zaproponuj swoim maluchom przygotowanie totemu – na szarym papierze lub brystolu namalujcie to, co jest dla Was ważne, odciśnijcie ślady swoich rąk przy pomocy farb plakatowych i powieście totem w widocznym miejscu. Na koniec namiot dla dzieci da Wam bezpieczne schronienie, gdzie całe plemię będzie miało kilka chwil na przytulanie i odpoczynek.
Zabawa w Indian to nie tylko świetna rozrywka dla całej rodziny, ale i nauka poprzez zabawę. Twoje dziecko pozna odrobinę historii, dowie się, czym był wigwam czy totem, a także jak żyli

One thought on “Co robić w domu z dzieckiem – zabawa w Indian”

  1. Moje dzieci uwielbiają zabawę w indian, polecam spróbować wszystkim rodzicom. W szczególności uwielbiają tańce dookoła „ogniska”, którego rolę odgrywa zwykła świeczka 🙂

Comments are closed.