Zanim podejmiesz się projektowania ogrodu, przemyśl, jaka ma być jego podstawowa funkcja. Czy będzie on pełnił funkcję rekreacyjną, dekoracyjną czy może ma być to miejsce do uprawiania aktywności fizycznej dla Twojej rodziny? Warto wiedzieć, że usługi architekta kosztują sporo, w zależności od tego, jak duża jest powierzchnia ogrodu oraz jak bardzo skomplikowany będzie projekt. Jest to niemały wydatek zważywszy na fakt, że zakup roślin czy budowa małej architektury ogrodu również bywają kosztowne. Dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam zaprojektował swój ogród.

Jeśli nie masz większego doświadczenia w tego typu pracach, niech ułatwieniem będzie potraktowanie przestrzeni wokół domu jako zamkniętego pomieszczenia. W ten sposób będzie Ci łatwiej wyobrazić sobie lokalizację poszczególnych elementów oraz roślin. Podczas projektowania ogrodu, dobrze pamiętać o zawartych w tym artykule wskazówkach. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by zaplanować teren zielony samodzielnie, postaw na specjalistów, profesjonalnie zajmujących się projektowanie ogrodów Poznań, jak i innych miastach Polski, znajdziesz ich wielu.

Wykonanie cięższych prac ziemnych

Zanim zaczniesz sadzenie roślin oraz umiejscawianie dekoracji ogrodowych, pomyśl o wykonaniu w pierwszej kolejności cięższych prac, aby nie zrujnowały one potem już zaaranżowanego ogrodu. Do czynności tych zalicza  się stworzenie wszystkich instalacji nawadniających i odwadniających, oczek wodnych, oświetlenia oraz ścieżek. Po ułożeniu instalacji elektrycznej możesz utwardzić grunt i zacząć budowę małej ogrodowej architektury, czyli: altany, wiaty, budynków gospodarczych oraz systemu lamp ogrodowych. Na cięższe prace ziemne składa się również poprawa jakości podłoża w ogrodzie, w miejscach, które przeznaczone są na rabatki. Musisz wówczas wysypać w te miejsca żyzną ziemię, a następnie wymieszać ją z podłożem.

Wydzielenie strefy relaksu w ogrodzie

Planując swój ogród, musisz wziąć pod uwagę przeznaczenie zielonej przestrzeni. W każdym ogrodzie, niezależnie od wielkości, powinieneś zaplanować strefę relaksu. Jeśli lubisz z rodziną spotkania przy grillu, warto, abyś zaplanował miejsce na utwardzoną nawierzchnię pod ławki i stół. Możesz także postawić kamienny grill, który jest znacznie stabilniejszy od tego przenośnego. Warzywa wyhodowane we własnym ogrodzie także lepiej smakują, niż te kupione w sklepie. Dzieci z pewnością, będą także chciały znaleźć miejsce na swój plac zabaw oraz do uprawiania sportów. Z kolei, jeśli są jeszcze małe, musisz zadbać o zabezpieczenia wokół oczka wodnego oraz basenu. Jeśli natomiast masz psa, warto zbudować mu wybieg, dzięki czemu unikniesz zniszczenia roślin i trawnika, a także sprawisz, że nie będzie załatwiał swoich potrzeb w miejscu, gdzie bawią się Twoje pociechy.

Prawidłowa kompozycja ogrodu

Pamiętaj, aby podstawę projektu ogrodu tworzyły większe krzewy i drzewa. Rośliny lepiej rosną i wyglądają w większych, jednorodnych grupach. Pojedyncze sztuki w jednym miejscu wprowadzą w ogrodzie zbędny chaos. Bardzo ważny jest także kontrast. Możesz stworzyć go, zestawiając ze sobą krzewy oraz byliny o różnych barwach. Abyście z rodziną nie deptali trawników i nie niszczyli roślin, warto zaplanować przebieg utwardzonych ścieżek, po których będziecie mogli się poruszać.

Zakup i posadzenie roślin

Tworząc swój projekt ogrodu, powinieneś brać pod uwagę nie tylko swoje upodobania, ale i wielkość działki. Inaczej wyglądają plan i nasadzenia na małej, wąskiej działce, a inaczej na okalającej dom z każdej strony, dużej. Jeśli masz teren niewielkich rozmiarów, musisz zwrócić uwagę na każdy szczegół, który uczyni ogród funkcjonalnym i wygodnym. W małym, kameralnym ogródku ważne jest ogrodzenie, które stanowi osłonę przed sąsiadami. Doskonale w tym wypadku sprawdzi się wysoki żywopłot lub tuje. Musisz jednak pamiętać, że zanim one urosną, może minąć dużo czasu, dlatego też dobrze pomyśleć o tym na początku. W dużym ogrodzie możesz pozwolić sobie na drzewa i krzewy, które dadzą przyjemny cień i ochłodę latem.