panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika to instalacja, która wykorzystuje energię słoneczną do tego, aby z niej wytwarzać energię elektryczną. Mało kto jeszcze tego nie wie, ale na wstępie warto o tym powiedzieć. Jakiś czas temu fotowoltaika przezywała w naszym kraju prawdziwy rozkwit, głównie za sprawą rosnących cen prądu oraz bardzo korzystnego podejścia regulacji prawnych i przyłączeniowych. Obecnie przepisy nie są już tak łagodne i korzystne, ale zainteresowanie fotowoltaiką wbrew pozorom niemal nie spadło, głównie za sprawą jeszcze wyższych cen. Szukając informacji o instalacji fotowoltaicznej, możemy dostać na przykład w Internecie wiele odpowiedzi, jednak bardzo rzadko poruszany jest temat tego, ile czasu trwa montaż fotowoltaiki.

Od czego zależy to, ile trwa montaż fotowoltaiki?

Zanim opowiemy o tym, ile może trwać montaż fotowoltaiki, warto powiedzieć od razu, że w zależności od różnych czynników będzie on inaczej rozciągnięty w czasie. Co więcej, jeśli mówimy o czymś takim, jak montaż fotowoltaiki, ile trwa taki proces, trudno powiedzieć wprost i dla każdego typu instalacji, raczej będzie trzeba powiedzieć, że mówimy o przeciętnym czasie instalacji lub oczekiwanym. Firmy natomiast, które tym zagadnieniem się zajmują, mogą dysponować innym stanem osobowym pracowników, innymi kwalifikacjami itp. Zakładanie instalacji fotowoltaicznej i to ile czasu trwa montaż fotowoltaiki, zależy z pewnością od rozmiarów naszej instalacji. Tutaj mamy do czynienia ze wzrostem czasu mniej więcej proporcjonalnym, czyli jeśli nasza instalacja będzie miała dwukrotnie większą moc niż sąsiada (zakładając, że mamy takie same panele) to montaż przeciętnie potrwa dwa razy dłużej. Oczywiście jest to wartość przybliżona. Pogoda, jaka będzie podczas instalowania naszej fotowoltaiki, również nie jest bez znaczenia. Wielu prac po prostu nie można wykonywać, kiedy pada czy wieje wiatr. Szczególnie dotyczy to instalacji montowanych na dachach czy na elewacji budynku, czyli wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi praca na wysokości. Montaż paneli na wysokości zazwyczaj dość mocno wydłuża czas instalacji paneli fotowoltaicznych. Nie chodzi tutaj o wspomnianą wyżej pogodę, ale również o to, że pracując na przykład z podnośnika, pracuje się zwyczajnie dłużej i mniej efektywnie.

Charakter instalacji fotowoltaicznej

Zdecydowanie krócej będzie montowana instalacja konsumencka, a zdecydowanie dłużej instalacja inwestycyjna, taka jak farma wiatrowa (biorąc pod uwagę całość trwania inwestycji).Ile trwa montaż farmy fotowoltaicznej?Samo zbudowanie farmy opartej o fotowoltaikę, nie jest specjalnie długi, jeśli odniesiemy go do skali przedsięwzięcia. Zazwyczaj nawet duże farmy powstają w dwa lub trzy miesiące. Warto jednak pamiętać, że załatwienie wszelkich formalności, oczekiwanie na zgody, załatwianie finansowania czy pozwolenie na podłączenie do sieci trwa razem z finalnym montażem około dwóch lat i to tylko wtedy kiedy uda nam się załatwić wszystko za pierwszym razem. Pamiętajmy, że podczas tych dwóch lat dwa do trzech miesięcy to sam montaż.

Instalacja konsumencka

W przypadku instalacji domowych lub jeszcze relatywnie małych instalacji zasilających na przykład siedziby mniejszych firm czas załatwiania pozwoleń jest zdecydowanie krótszy. Sama instalacja trwa dwa do maksymalnie trzech tygodni. Zdecydowanie szybciej praca idzie na poziomie gruntu. Po prostu w dane zadania związane z montażem może być jednocześnie zaangażowanych więcej osób, a dostęp do niektórych elementów instalacji jest łatwiejszy. Warto tutaj nadmienić również, że przyzwyczailiśmy się do tego, że instalacja fotowoltaiczna jest z reguły na dachu. Jest to rozwiązanie powszechne, ale nie oznacza to, że najlepsze. Ma sporo wad, ale faktycznie największa zaleta to to, że można takie instalacje stawiać na działkach o małej powierzchni i faktycznie często tak się dzieje. Wpływ na szybszy montaż ma oczywiście liczba paneli. Tę można ograniczyć, stosując bardziej wydajne warianty. Oznacza to jednak zazwyczaj, że więcej za taki panel trzeba zapłacić.