Utrzymanie właściwiej higieny ciała podczas podróży nie zawsze jest łatwe, niezależnie od tego czy spędzasz całe dni na biwaku czy nocujesz w schronisku górskim. Bywa, że możesz nie mieć dostępu do mydła i wody lub do miejsca, w którym mógłbyś spokojnie przebrać się w czyste ubrania. Jednak to nie powinno powstrzymać Cię od czerpania radości z podróży i licznych przygód! Mimo że długotrwałe podróżowanie nie ułatwia dbania o siebie, możesz zapewnić sobie podstawową higienę, stosując się do poniższych porad.

Często myj ręce

Kiedy jesteś w podróży, ten podstawowy zabieg higieniczny powinien towarzyszyć Ci jeszcze częściej niż zwykle. Upewnij się, że myjesz ręce regularnie. Gdy podróżujesz, masz większą styczność z obcymi ludźmi i licznymi obiektami, a co się z tym wiąże – także z zarazkami. Nie ograniczaj mycia rąk tylko do wizyty w toalecie, rób to zawsze, gdy masz dostęp do wody. Dbanie o higienę w podróży to w dużej mierze sztuka zapobiegania zakażeniu, a mycie rąk bardzo dobrze spełnia swoją rolę.

Odkażanie w podróży

Jedną z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić, aby zapobiec zachorowaniu i zachować higienę, jest zabranie w podróż odkażacza do rąk w rozmiarze podróżnym oraz chusteczek antybakteryjnych i innych produktów tego typu. Podstawowe artykuły higieny osobistej, takie jak mydło, także powinny znaleźć się podróżnej kosmetyczce. Posiadanie ich wszystkich zapewni skuteczną ochronę przed wszelkimi bakteriami. Pamiętaj także o wyczyszczeniu miejsc, z którymi masz kontakt. Możesz zaaplikować odrobinę płynu do dezynfekcji na chusteczkę higieniczną i przetrzeć podłokietnik w samolocie lub pociągu, stolik, przy którym jesz, i inne obiekty, z jakimi masz styczność.

Utrzymuj paznokcie w czystości

Krótkie i czyste paznokcie to najlepszy sposób na zapobieganie gromadzeniu się pod nimi brudu i zarazków. Mogą one zostać łatwo przyniesione na twarz lub do ust. Nawet jeśli podróżujesz po zurbanizowanych terenach i nie masz dużego kontaktu z naturą, pyłem i ziemią, warto o tym pamiętać. Zapakuj do swojej torby podróżnej obcinacz do paznokci lub pilniczek.

Dbaj o czystość twarzy i ciała, kiedy tylko możesz

Podczas podróżowania na długich dystansach bardzo ważne jest utrzymanie ciała i twarzy w czystości. Artykuły higieniczne, które można zabrać ze sobą, Ci w tym pomogą. Produkty tego typu możesz znaleźć tutaj: http://sklep.maxkomfort.com/kategoria-produktu/artykuly-higieniczne/.

Wilgotne chusteczki będą Twoim najlepszym wyborem, jeśli nie masz dostępu do bieżącej wody. Przemieszczanie się z dużą liczbą zapasowych ubrań i bielizny może być nieco kłopotliwe, ale jest to niewątpliwie gwarancja poczucia świeżości. Nie przesadzaj jednak z ich ilością. Staraj się zapewnić sobie jak najczęstszy dostęp do wody, najlepiej do prysznica. Będąc na łonie natury, kąpiel w czystym strumyku, rzece lub jeziorze także może być świetną alternatywą.

Nie wchodź pod prysznic bez klapków

Higiena w podróży wymaga pewnej dozy przezorności. Nigdy nie dowiesz się, kto przed Tobą korzystał z prysznica, szczególnie jeżeli dzielisz z kimś łazienkę, nocując w hostelu. Co więcej, wilgoć i ciepło panujące w wielu miejscach na świecie sprzyjają pojawieniu się grzybicy.

Zwracaj uwagę na to, co jesz

Standardy przechowywania i obchodzenia się z żywnością w wielu krajach odbiegają od tych praktykowanych w Europie. Unikaj jedzenia produktów, które nie były wcześniej odpowiednio schłodzone, umyte lub poddane obróbce termicznej. Jeśli jakiś posiłek lub lokal z różnych powodów nie wzbudza w Tobie zaufania, jest to sygnał ostrzegawczy, który należy wziąć pod uwagę. Pamiętaj jednak, że zatrucie pokarmowe może przydarzyć Ci się wszędzie, nie tylko w krajach uważanych za biedniejsze.

Zrób zapas artykułów higienicznych

Jak dbać o higienę w podróży bez dostępu do podstawowych środków czystości? Nie możesz zakładać, że wszędzie będziesz mógł znaleźć potrzebne Ci produkty, szczególnie dotyczy to artykułów higienicznych dla kobiet. Odpowiedni zapas wkładek higienicznych lub tamponów jest tutaj niezbędny. Jeśli zakładasz, że udając się w dane miejsce, możesz mieć problem ze zdobyciem niektórych produktów, zaopatrz się w nie przed wyjazdem. Dotyczy to także leków.

Zapobiegaj przegrzaniu, otarciom i wilgoci

Jeśli podróżujesz w ciepłe i wilgotne kraje, zadbaj o to, aby Twoje ubranie było lekkie i przewiewne. Dzięki temu możesz uniknąć dyskomfortu i problemu z zachowaniem odpowiedniej higieny. Zarazki lubią ciepło i wilgoć, a intymne strefy ciała są na nie szczególnie narażone. Jeśli obawiasz się ryzyka infekcji, używaj tylko bawełnianej bielizny. W wysokich temperaturach łatwo także o podrażnienia i odparzenia. Unikaj produktów zapachowych, w tym sprayów i środków higieny, ponieważ zwiększają one ryzyko pojawienia się podrażnień skóry. Pamiętaj, aby dobrze zadbać o stopy, dobieraj obuwie dopasowane do warunków. Warto zastosować środki przeciwko otarciom i zapewnić sobie większy komfort, stosując antyperspirant także na podeszwach stóp.