Haft diamentowy staje się coraz bardziej popularny. Oferuje go wiele sklepów, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Chociaż nazwa sugeruje materiał i igłę, nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi wyszywankami. Wykonać go może każda osoba, która posiada trochę czasu, cierpliwości i względnie dobry wzrok. Gotowe diamentowe obrazki stanowią małe arcydzieła, które można oprawić w ramkę i powiesić na ścianie. Warto więc przyjrzeć się obrazkom z diamencików i sprawdzić, dlaczego są tak wyjątkowe.

Co to jest haft diamentowy?

Haft diamentowy, zwany również diamond painting lub obrazki diamentowe, polega na nakładaniu na specjalne, powleczone klejem, nadrukowane płótno małych, akrylowych kryształków o odpowiednich odcieniach. Właściwy dobór odcieni kryształków sprawia, że z pozoru niewiele różniące się od siebie kolory, stanowiące z bliska zamazane plamy, z niewielkiej nawet odległości nabierają wyrazistości, a odbicie światła nadaje obrazkowi efekt lśnienia, jak gdyby był wykonany z  prawdziwych diamencików. Nadruk na płótnie jest oznaczony polami, na które należy nakładać kryształki w zaznaczonym kolorze. Dla ułatwienia każdy kolor został również oznaczony symbolem litery, cyfry lub znaku specjalnego. Obrazki z diamencików występują w kilku różnych rodzajach, z których najpopularniejsze są: haft diamentowy częściowy i haft diamentowy pełny.

Haft diamentowy częściowy

W częściowym hafcie diamentowym, zwanym również specjalnym, obrazki są nadrukowane w pełnym kolorze. W zaznaczonych miejscach należy tylko wykleić kryształki – przeważnie większe i bardziej ozdobne niż w hafcie diamentowym pełnym. Dzięki temu powstaje efektowne dzieło, stosunkowo proste i szybkie do wykonania.

Haft diamentowy pełny

W wersji pełnej diamentowe obrazki mają wszystkie pola powleczone klejem. Cały rysunek należy wyłożyć kryształkami, tworząc przestrzenny, błyszczący efekt. Diamenciki mogą mieć kształt kwadratów lub okrągły. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie diamentowych obrazków – obrazki diamentowe składają się z malutkich kryształków, które – niczym piksele – układają się w całość. Im więcej szczegółów na wybranym do wyklejania rysunku, tym musi on być większy, żeby były one dokładnie widoczne. Dlatego diamentowe obrazki o mniejszym formacie są polecane dla prostszych grafik lub zdjęć. Większe formaty, na przykład 40×50 mogą już odwzorowywać wiernie krajobrazy, postacie czy zwierzęta.

Dla początkujących artystów polecane są obrazki z diamencików okrągłych, które łatwiej ułożyć w zaznaczonych polach. Diamenciki kwadratowe wymagają większej precyzji i dokładnej orientacji na krawędzie pól. Do ułożenia diamentowego obrazka potrzebne są również akcesoria, które powinny znajdować się w zestawie z płótnem i kryształkami. Są to: specjalny podajnik – długopis, z jedną końcówką przeznaczoną do nakładania pojedynczych diamencików, a z drugą – kilku jednocześnie, tacka, specjalny klej, pinceta. Dla ułatwienia można dokupić również inne akcesoria, takie jak: wałek czy organizer, jednak nie są one niezbędne do wykonania haftu diamentowego.

Czy układanie obrazków z diamencików jest trudne?

Diamentowe obrazki są tak przygotowane, że użytkownik nie ma najmniejszego problemu z ich ułożeniem. Wystarczy odrobina cierpliwości i miejsce na stole, gdzie można wygodnie rozłożyć płótno. Diamenciki są przenoszone długopisem z tacki, będącej jednocześnie sorterem, na pokryte klejem płótno. Wcześniej należy na końcówkę długopisu nanieść odrobinę kleju, do którego doczepią się kryształki. Pinceta służy do wyrównania kryształków w szeregu, zwłaszcza tych kwadratowych. Żeby nie zabrudzić płótna, odsłania się tylko fragment, który aktualnie jest w trakcie układania.

Diamentowe obrazki – wyjątkowa ozdoba na ścianie

Obrazki z diamencików, w przeciwieństwie do zwykłych nadruków posiadają głębię i blask, który uwypukla się po potarciu obrazka miękką szmatką, lub wyszczotkowaniu miękkim włosiem. Szeroka oferta wzorów sprawia, że każdy może wybrać swój ulubiony. Samodzielne wykonanie daje dużą satysfakcję, ale i zapewnia w trakcie układania długie godziny relaksu i wyciszenia. Obrazki diamentowe stanowią niewątpliwą ozdobę każdego pomieszczenia, dlatego znakomicie nadają się na wyjątkowy, samodzielnie wykonany prezent.