fotowoltaika

Coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na montaż paneli fotowoltaiczny u siebie. Dzięki temu można pozyskiwać w pełni czystą energię prosto ze słońca, jednego z odnawialnych źródeł energii. Jednak czy zawsze się to opłaca? Kiedy warto się na to zdecydować?

Wysokie koszty za prąd

Gdy zastanawiamy się, kiedy opłaca się fotowoltaika, warto na początek sprawdzić swoje rachunki za prąd. Jeśli miesięczny koszt nie przekracza 100-150 zł, inwestycja jest mało opłacalna. Takie koszty są niemal znikome i nasz budżet nie powinien tego nawet odczuć.

Jednak gdy miesięczny koszt sięga 200 zł lub więcej, to warto rozważyć, czy nie jest dla nas fotowoltaika Łomianki. Chodzi bowiem o to, że przy niskim zużyciu prądu potrzebna by była mała instalacja. A wtedy koszty poszczególnych paneli będzie o wiele wyższy niż przy większych systemach.

Mieszkanie na stałe a fotowoltaika

Kiedy się opłaca montować panele słoneczne? Na pewno wtedy, gdy kupiliśmy dom i planujemy w nim zostać przynajmniej z dziesięć lat. Dlaczego? Bo właśnie po tym czasie możemy oczekiwać, że całkowicie zwróci nam się koszt, jaki włożyliśmy w zakup i montaż paneli (oczywiście bez dofinansowania). Możemy też zamontować panele fotowoltaiczne, gdy chcemy po prostu zwiększyć wartość nieruchomości. Budynek z systemem paneli słonecznych prezentuje się znacznie lepiej.

Dobrze nasłonecznione miejsce

Nie można zapominać o tym, że panele potrzebują dobrego dostępu do światła. Właśnie dlatego nie zawsze może się opłacać je montować. Jeśli moduły będą zacienione choćby w 3%, to wydajność może spaść nawet o 20%. Chodzi tutaj o zacienienie spowodowane przez budynki, drzewa czy słupy.

Jeśli zatem mamy ogromną przestrzeń, którą możemy przeznaczyć na panele słoneczne, warto z tego skorzystać. Dobry dostęp do słońca sprawia, że mamy więcej energii pozyskanej ze słońca. Drugą kwestią jest także to, by instalator nie doprowadził do tego, że panele będą same siebie zakrywać.

Panele w Polsce? Tylko południe

Zależnie od rejonu świata, w innym kierunku warto układać panele słoneczne. W przypadku Polski jest to południe (południowy wschód lub zachód). Jeśli chcemy zamontować panele słoneczne na dachu, należy zadbać o to, by znalazła się przestrzeń na jego południowej stronie.

Dzięki temu możemy czerpać najwięcej zysków z działania paneli. Jeśli jednak nie mamy takich możliwości, można, zamiast tego zamontować je na ziemi lub garażu.

Po wymianie dachu

Dach też się niszczy i co jakiś czas wymaga wymiany. Jeśli zatem jesteśmy dopiero co po jego wymianie, warto pomyśleć nad inwestycją w panele. Dzięki temu bowiem zostaną zamontowane na świeżej powierzchni, która przez lata nie będzie wymagać wymiany.

Podsumowanie

Kiedy fotowoltaika się opłaca? Jest wiele przykładów tego, że warto zainwestować w panele fotowoltaiczne. Zakup domu, w którym będziemy mieszkać przez lata. Wymiana dachu, dach skierowany ku południu, dobre nasłonecznienie i wysokie opłaty za prąd. To wszystko sprawia, że powinniśmy zastanowić się nad zakupem paneli słonecznych.