Drewniane, plastikowe czy pluszowe? Materiał zabawki nie zawsze odgrywa najistotniejszą rolę; bardziej istotny aspekt to ten, w jaki sposób jest ona skonstruowana i w jaki sposób należy się nią bawić. Najbardziej cenne to te rozwijające zdolności manualne dziecka. Małe zaniedbanie na początku życia może zwiększyć swoje rozmiary i wpłynąć na późniejszy rozwój.
Mozaiki, układanki, puzzle
20, 40, a może na początek 9 kawałków? Puzzle to powszechnie znana zabawka, której formuła należy do jednej z najprostszych. Wystarczy kilka (lub kilkadziesiąt) części połączyć ze sobą i oczom ukazuje się obrazek. Dla najmłodszych puzzlami są też plansze, na których wystarczy położyć pasujący pojedynczy element. Podobnie jest z układankami, w których jednak często tworzone arcydzieło pozostawia nieco większą dozę dowolności i niejednokrotnie jej częściami składowymi są na przykład jednobarwne figury geometryczne.
Mozaiki zaś to zazwyczaj zestaw przypinek, które po ułożeniu na podziurkowanej planszy tworzą…. co tylko zechce dziecięca wyobraźnia! Różnokolorowymi przypinkami są okrągłe lub kwadratowe, niewielkich rozmiarów elementy o kształcie grzybka. W zestawach zazwyczaj znajdują się pomysły na układankę, aczkolwiek są to jedynie sugestie, które pobudzają wyobraźnię.
Klocki, klocuszki
Zabawki dla dzieci to też szeroka kategoria dostępnych na rynku klocków. Istnieje tyle ich odmian, że każde dziecko – zarówno roczne, jak i pięciolatek, mogą bez trudu odnaleźć w świecie zabawy coś idealnego dla siebie. Budowanie usprawnia odruch chwytania, zwłaszcza w przypadku niewielkich klocków LEGO. Dla roczniaka i dwulatka sugeruje się wybór nieco większych klocków drewnianych lub z solidnego plastiku, które nie sposób zmieścić w ząbkującej buźce. Podobnie jak w przypadku innych zabawek budowanie odbywać się może według zaproponowanej instrukcji lub zgodnie z własnym pomysłem.
Autka, zjeżdżalnie i… owoce
Zabawki manualne dla rocznego dziecka to też samochodziki oraz przydatne podczas zabawy zjeżdżalnie. Dostrzeżenie przez malucha ruchu otwiera gotowość do eksploracji świata z wykorzystaniem siły nóg (nauka chodzenia), gdyż jak wiadomo – samochodziki lubią uciekać. Gonitwa za nimi to nie lada frajda!
Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na pojazdy złożone z kilku elementów, w których koparka czy ciężarówka w kilka sekund staje się klasycznym samochodem. Na części pierwsze można też rozebrać drewniane czy plastikowe owoce, ”krojąc” je bezpiecznym nożykiem. Ponowne łączenie obiektów pozwala za to na ćwiczenie koordynacji ręka-oko.
Wyklejanki, rysowanki
Wbrew pozorom nauka pisania nie ma swych początków w zerówce i nie polega na stawianiu pierwszych liter. Edukacja w tym kierunku rozpoczyna się bowiem już we wczesnych latach życia. Zabawki manualne dla 3 latka, na przykład klasyczny blok i dobre kredki lub tablica magnetyczna to świetna okazja do edukowania poprzez zabawę.
Każdy, nawet najbardziej koślawy szlaczek, przyczynia się do wyrabiania nawyku prawidłowego trzymania przedmiotów. Każda, nawet krzywo przyklejona naklejka wpływa na kolejne bardziej udane próby zabawy wyklejankami.
A rynek tego typu zabawek rozwijających zdolności manualne jest ogromny! Różnego formatu i grubości książeczki z rozpoznawalnymi bohaterami, przepełnione pięknymi grafikami do kolorowania lub wyklejania, pozwalają na dobranie egzemplarza skrojonego idealnie do potrzeb.
Dlaczego zabawa jest tak istotna?
Zdolności manualne to krok milowy w rozwoju dzieci — można by rzec, że ” fach w ręku ” zawdzięczamy właśnie zadbaniu o prawidłowy rozwój tychże. Zabawa w życiu najmłodszych to element znaczący nie tylko ze względu na radość i przyjemnie spędzany czas. W związku z tym nie wolno zapominać o doborze stosownych akcesoriów.
Zabawki manualne dla dzieci, bez względu czy chodzi o puzzelki dla roczniaka, bardziej zaawansowane układanki dedykowane 3-latkom, czy też o zabawki manualne dla 6-latka nabyć można w sklepach internetowych. Przykładowo strona zabawanastodwa.pl obfituje w mozaiki i puzzle. Znalezione tam zestawy bez wątpienia przypadną do gustu dzieciakom i staną się ulubiona forma rozrywki.