walizka

Często osoby, które decydują się na podróż samolotem, otrzymują informację, że potrzebne im będą walizki kabinowe. W tym momencie w głowach wielu osób pojawia się pytanie, co to jest walizka kabinowa? Jaka powinna być i gdzie można ją kupić? Wreszcie – co można w niej umieścić? Jest to kwestia, którą należy rozstrzygnąć przed wylotem, by uniknąć niemiłych niespodzianek na lotnisku przy odprawie.

Walizka kabinowa – co to jest?

Przed podróżą samolotem należy spełnić szereg wytycznych związanych z biletami, odprawą oraz zabieranymi ze sobą rzeczami. Bagaż zazwyczaj podlega ścisłym regułom i często przeczytać można, że niezbędna będzie walizka kabinowa – co to znaczy dokładnie dla osób wybierających się w lot samolotem? Walizka kabinowa to jednak nic innego jak niewielki bagaż, który można wnieść na pokład samolotu i umieścić w luku nad siedzeniami.

Tego typu bagaż zazwyczaj jest nieodpłatny w przeciwieństwie do bagażu rejestrowanego. Wiele osób potrafi spakować wszystkie niezbędne bagaże właśnie w walizki kabinowe i nie musi płacić za dodatkowy bagaż. Odpowiedź na pytanie, co to walizka kabinowa, jest więc bardzo prosta i większość osób zapewne spotkała się z nią wcześniej właśnie pod pojęciem bagażu podręcznego. Warto pamiętać, że do walizek kabinowych nie można włożyć i zabrać na pokład wszystkiego – na przykład produkty płynne, takie jak napoje czy kosmetyki mają ściśle określone pojemności i większe ich opakowania nie zostaną przepuszczone przez obsługę lotniska.

Do samolotu nie można także wnieść na przykład ostrych przedmiotów. Do tego typu walizki warto spakować także wartościowe rzeczy, by nie umieszczać ich w bagażu rejestrowanym i nie martwić się na przykład o laptopa, słuchawki czy inne droższe sprzęty. Walizka tego typu w środku musi być funkcjonalna, wyposażona w kieszenie i przegrody pomagające utrzymać w niej porządek. Często bowiem trzeba pomieścić w niej naprawdę wiele rzeczy – zwłaszcza jeśli dana osoba nie decyduje się na dodatkowy bagaż rejestrowany. Przydatną funkcjonalnością tego typu walizki są także zwrotne kółka i wygodny uchwyt, dzięki czemu z łatwością można się z nią przemieszczać po lotnisku albo w późniejszej drodze do hotelu.

Jakie wymiary ma walizka kabinowa?

Odpowiedź brzmi – to zależy. Wpływ na to mają przede wszystkim linie lotnicze, którymi ma się odbyć podróż. Wymiary walizek kabinowych, które możemy wnieść na pokład samolotu linii Ryanair (wymiary 55x40x20 cm, waga do 10 kilogramów) będą inne od bagażu, który spełniać będzie wymagania na przykład Lufthansy (wymiary 55x40x23 cm, waga 8 kilogramów). Różnice w wymiarach podawanych przez różnych przewoźników mogą być niewielkie, ale trzeba pamiętać, że nawet takie odstępstwa mogą zadecydować o wniesieniu walizki na pokład samolotu. Musi się ona bowiem zmieścić do luku bagażowego. Najlepiej sprawdzić jej wymiary na stronie internetowej linii lotniczych – tam zazwyczaj znaleźć można najbardziej aktualne informacje – przed wylotem i zaopatrzyć się w bagaż o odpowiednich wymiarach. Ważną kwestią jest także decyzja, czy walizka ma być miękka, czy twarda – miękki materiał jest bardziej elastyczny i pomieści więcej rzeczy, ale twarda walizka nie ulegnie odkształceniom i nie zmieni swoich wymiarów, które są tu kluczowe. Jedno pozostaje jednak niezmienne – walizki kabinowe są niewielkie.

Gdy wie się już, co to znaczy walizka kabinowa, można się uspokoić i wraz z nowo nabytą wiedzą wyruszyć na zakupy. Najlepiej jest myśleć o niej jako bezpłatnym bagażu podręcznym, który można zabrać ze sobą na pokład samolotu i do którego nie wolno wkładać określonych przedmiotów. Walizka kabinowa powinna spełniać wymagania danego przewoźnika związane z jej wymiarami czy wagą i każda linia lotnicza może mieć inne warunki tego dotyczące. Walizka kabinowa jest więc bagażem, który spełniać musi wiele warunków, by mogła się ona pojawić na pokładzie samolotu. Walizka taka powinna być też poręczna, funkcjonalna i umożliwiająca łatwe zachowanie w niej porządku w rzeczach.