drzwi

Drzwi zewnętrzne do domu są jego wizytówką oraz spełniają wiele innych funkcji – chronią przed niechcianymi intruzami czy zabezpieczają wnętrze przed utratą ciepła. Zewnętrzne skrzydło stanowi barierę przed wiatrem, śniegiem i mrozem. Wygłusza również hałasy z zewnątrz, szczególnie w przypadku, kiedy dom jest usytuowany przy ruchliwej ulicy. Drzwi zewnętrzne wpływają na ogólny wygląd budynku – z tego powodu jedno z kryteriów wyboru powinna stanowić stylistyka obiektu.

Drzwi zewnętrzne do domu – jak wybrać najlepsze?

Drzwi zewnętrzne do domu powinny być dobrane nie tylko pod względem materiału, z którego są wykonane, ale również ze względu na ich rozmiar. Muszą umożliwiać swobodne wchodzenie i wychodzenie z budynku, a także pozwalać na wnoszenie większych przedmiotów, również wielkogabarytowych. Z reguły nie powinny być węższe niż 90 cm, ale w większych domach można zdecydować się na drzwi dwuskrzydłowe, które potrafią mieć szerokość nawet ponad 2 m. Najczęściej drzwi zewnętrzne w Bydgoszczy, jak i w innych miastach są wytwarzane z takich materiałów jak:

  • stal,
  • aluminium,
  • włókno szklane,
  • tworzywo sztuczne,
  • drewno.

Drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego wykonane ze stali cechują się solidnością, wytrzymałością i niezbyt wysoką ceną. Posiadają ramę z drewna bądź również ze stali, ale przykrytej arkuszami blachy. Z zewnątrz pokrywane są okleinami drewnopodobnymi albo malowane farbami. Trudno jest je ocieplić, ale wytrzymały stalowy surowiec sprawia, że często wykorzystuje się je jako drzwi antywłamaniowe.

Skrzydła aluminiowe również są wyjątkowe trwałe i wytrzymałe, niepodatne na zmienne warunki atmosferyczne i intensywną eksploatację. Występują w wielu nowoczesnych wzorach, nie wymagają żadnej impregnacji oraz maluje się je proszkowo, dzięki czemu można równomiernie pokryć kolorem całą powierzchnię. Do ocieplenia drzwi aluminiowych wykorzystywany jest styropian, pianka poliuretanowa oraz wełna mineralna. Decydując, jakie drzwi do domu jednorodzinnego sprawdzą się najlepiej, z pewnością warto zdecydować się na drzwi aluminiowe, ponieważ nie są podatne na odkształcenia i wypaczenia. Zastosowanie nowoczesnych technologii do ich produkcji sprawia, że mogą być termoizolacyjne oraz dźwiękoszczelne.

Wiele osób zastanawia się, jakie drzwi zewnętrzne do domu wybrać, z pewnością należy zwrócić uwagę na coraz bardziej popularne drzwi wykonane z włókna szklanego. Jest to nowoczesny materiał, który ma bardzo niski współczynnik przenikalności ciepła. Włókno szklane jest wyjątkowo trwałe, może być wystawione na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych, drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego wykonane z tego materiału nie wymagają zadaszenia.

Drzwi zewnętrzne do domu wykonane z polichlorku winylu są zazwyczaj dodatkowo wzmacniane, aby stanowić odpowiednie zabezpieczenie. Dużą zaletą tego surowca jest to, że można wykonać z niego dowolny kształt. Wypełnienie drzwi z PCV powstaje z paneli z tworzywa sztucznego, płyt MDF albo blachy. Ich parametry termiczne i akustyczne są dobre, ale mają niską wytrzymałość, nie mogą więc pełnić funkcji antywłamaniowej.

Drzwi zewnętrzne drewniane

Na pytanie: “Jakie drzwi zewnętrzne do domu polecacie?”, zdecydowana większość osób odpowiada drzwi drewniane. Materiał ten cechuje się piękną kolorystyką, wytrzymałością oraz wyraźną naturalnością produktu. Drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego wykonane z drewna bardzo dobrze wpływają na zdrowie mieszkańców. Surowiec ten wykazuje wyjątkową izolację termiczną, akustyczną, a także jest wytrzymały na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Jedyny problem może stanowić wilgoć, dlatego skrzydło powinno być regularnie impregnowane i konserwowane. Przy odpowiedniej pielęgnacji może służyć przez wiele lat, ale cechuje je wysoki koszt.

Drzwi zewnętrzne do domu – kiedy zamontować?

Montowanie drzwi zewnętrznych do domu jednorodzinnego można rozpocząć dopiero po zakończeniu mokrych robót w środku, a także osuszeniu wszystkich murów. Jest to istotne ze względu na wykorzystywanie w montażu pianki poliuretanowej, która traci swoje właściwości pod wpływem wilgoci.