Zaprojektowanie jednocześnie ładnego i funkcjonalnego pokoju dla najmłodszego członka rodziny może okazać się nie lada wyzwaniem. Warto jednak podejść do tego zadania z rozsądkiem i wytrwałością – pokoik dziecięcy to miejsce dorastania pociechy, w którym przeżywa wiele różnych istotnych chwil. To swego rodzaju azyl, w którym dziecko powinno zawsze czuć się bezpiecznie i odnaleźć schronienie. To także przestrzeń przeznaczona do zabaw, nauki i snu – wszystkie te funkcje pokoju dziecięcego powinny zostać spełnione. Jak zacząć? O czym pamiętać podczas projektowania pokoju dla dziecka?

Jak urządzić pokój dziecięcy? Najważniejsze elementy

Zastanawiając się, jak urządzić pokój dla dziecka, na pierwszym miejscu należy postawić jego potrzeby. Kluczowe miejsce w każdym tego typu pomieszczeniu to przede wszystkim łóżko. Powinno być ono dostosowane do wieku i upodobań pociechy. Dodatkowo niezbędne jest biurko, które będzie niezwykle często wykorzystywanym meblem – zarówno do nauki, jak i różnego rodzaju zabaw. Regały, szafy oraz inne elementy wyposażenia służące przechowywaniu zabawek należy dostosować do rozmiaru przestrzeni, którą oferuje dane pomieszczenie. Ważny jest wybór wygodnych miejsc do siedzenia, które nie będą szkodliwe dla kręgosłupa malucha. Decydując się na krzesełka drewniane dla dzieci należy zadbać o ich odpowiednią wysokość dopasowaną do aktualnego wzrostu  malucha.

Meble powinny być funkcjonalne, ale również atrakcyjne z punktu widzenia dziecka. Każda latorośl ucieszy się na przykład z https://ohbabe.pl/. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie pokoju dziecięcego w jak największą ilość pudeł i szuflad. Pomogą one wykształceniu u pociechy nawyku dbania o zajmowaną przestrzeń i systematycznego sprzątania. Każda możliwa przestrzeń nada się do schowania bałaganu z zasięgu wzroku. Elementem wyposażenia, który zdecydowanie podniesie komfort przebywania w pokoju dziecięcym, jest wykładzina lub dywan. To dodatek który sprawi, że wnętrze będzie cieplejsze i bardziej przytulne.

Meble do pokoju dziecięcego – o czym pamiętać?

Wybierając wyposażenie pokoju dziecięcego, należy pamiętać, że powinna być to strefa, gdzie dziecko może być aktywne i niezależne. Meble do pokoju dziecięcego powinny zostać dobrane tak, aby utrzymanie porządku było jak najprostsze. Wszystko po to, aby maluch mógł zaangażować się w proces sprzątania. Należy pozostawić wolną przestrzeń, która będzie mogła służyć do zabaw. Warto zorganizować miejsce przeznaczone na przechowywanie prac plastycznych.

Niezwykle ważne jest też zapewnienie bezpieczeństwa. Należy unikać wszelkiego rodzaju szklanych elementów wyposażenia. Dobrym pomysłem będzie przymocowanie szaf i regałów za pomocą uchwytów ściennych – pozwoli to na uniknięcie nieszczęśliwych wypadków. Wszystkie wiszące i wystające ze ścian elementy powinny zostać zabezpieczone, a w kontaktach warto umieścić specjalne zatyczki, aby uniemożliwić włożenie w nie niepożądanych rzeczy.

Nie bez znaczenia jest odpowiednie oświetlenie. W szczególności dla starszego dziecka, które samodzielnie czyta czy wykonuje prace plastyczne. Dobre światło wpływa na rozwój wzroku i zapobiega powstaniu różnego rodzaju wad tego narządu. Dobra lampka na biurku i oświetlenie zabaw to połowa sukcesu.

Najczęściej popełniane błędy

Najczęściej popełnianym przez rodziców błędem jest projektowanie pokoju według własnych upodobań. Cały czas należy pamiętać o tym, że jest to przestrzeń dedykowana dziecku i to jego potrzeby w tym miejscu mają zostać zaspokojone. Warto również stworzyć pomieszczenie uniwersalne. Upodobania maluchów zmieniają się niezwykle szybko, dlatego tworzenie wystroju tematycznego może okazać się niezbyt dobrym pomysłem. Idealny pokój dla dziecka to pomieszczenie pobudzające do pracy wyobraźnię. Wszelkiego rodzaju tablice, drabiny czy huśtawki doskonale się sprawdzą. Błędem jest także inwestowanie w meble, z których dziecko szybko wyrośnie. Wiele elementów już na start warto kupić pełnowymiarowych, na przykład łóżko.

Przygotowanie pokoju dla dziecka jest niemałym wyzwaniem. Podczas całego procesu należy pamiętać o potrzebach i upodobaniach malucha. Rozsądne będzie także stawianie na uniwersalne, sprawdzone rozwiązania, które nie wyjdą z mody przez wiele sezonów.