samochód

Wypożyczenie auta to obecnie bardzo wygodna możliwość, która pozwala na korzystanie przez krótszy bądź dłuższy czas z cudzego auta. Z tej opcji możesz skorzystać w różnych sytuacjach, jednak najczęściej wtedy, gdy samochód potrzebny jest np. na delegację, na weekendowy wyjazd czy na dotarcie w miejsca, do którego nie dojeżdża komunikacja publiczna. Na wynajem auta decydują się nie tylko osoby indywidualne, ale także różnego rodzaju firmy, którym nie opłaca się obecnie kupować floty pojazdów. Wypożyczalnie aut cieszą się współcześnie coraz większą popularnością, jednak aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas odbioru i zdania samochodu.

Bydgoszcz wypożyczalnia samochodów

Wypożyczalnie samochodów oferują swoje usługi kierowcom, którzy ukończyli 21 rok życia oraz mają prawo jazdy od przynajmniej 1 roku. Przy podpisywaniu umowy wynajmu konieczne jest okazanie swojego prawa jazdy i innego dokumentu, który potwierdzi Twoją tożsamość, czyli np. dowód osobisty. Jeśli samochód będzie prowadzić również inny kierowca, to jego dokumenty także musisz przedstawić przy podpisywaniu umowy. Przed przyjęciem auta, wykonaj zdjęcia szkód, jeśli takie są na samochodzie.

Ważną kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę, jest dzienny limit przejechanych kilometrów. Bardzo często ten zapis znajduje się w umowie i niektóre wypożyczalnie aut pobierają dodatkowe opłaty za przekroczenie tego limitu. Najlepiej wybierz taką wypożyczalnię, w której limit kilometrów w rezerwacji krótkoterminowej nie obowiązuje. Chodzi tu o wypożyczenie auta do 1 miesiąca. Gdy natomiast samochód będzie wypożyczony na okres powyżej 1 miesiąca, limit kilometrów wynosi zazwyczaj 3 tysiące, przy czym może on być zwiększony na specjalne życzenie klienta.

Przed podpisaniem umowy wynajmu samochodu musisz także zwrócić uwagę, czy pobierane są dodatkowe opłaty na przykład za sprzątanie czy jest to w Twojej gestii? Wiele wypożyczalni pobiera także opłaty za odbiór auta w innych lokalizacjach niż ta, w której auto wynajmowałeś. Niezwykle ważną kwestią jest także kaucja. W renomowanych wypożyczalniach kaucja jest pobierana wyłącznie od osób, które mają obywatelstwa inne niż polskie. Opłata ta jest pobierana w sytuacji, gdy wynajęte auto jest z segmentu samochodów premium i wynosi ona około 3-4 tysiące złotych. Taki samochód musisz zwrócić w stanie nienaruszonym, ponieważ wyłącznie wtedy Twoja kaucja zostanie Ci zwrócona.

Kolejną z najważniejszych kwestii jest ubezpieczenie, AC oraz Assistance. Dzięki temu możesz mieć pewność, że w przypadku uszkodzenia pojazdu w wypadku lub awarii, nie będziesz obciążony drogimi kosztami naprawy. Musisz się także dowiedzieć przed podpisaniem umowy, jak wygląda kwestia tankowania, ponieważ w wielu profesjonalnych wypożyczalniach, auto jest zatankowane i przy zwrocie stan paliwa musi być identyczny.

Sprawdzenie stanu pojazdu przed i po wynajmie

Przed podpisaniem protokołu odbioru samochodu obejrzyj dokładnie samochód i zaznacz w protokole wszystko to, co wzbudza Twoje wątpliwości, czyli: zadrapania, rysy, uszkodzenia tapicerki oraz inne widoczne wady. Jest to niezwykle ważne, ponieważ po wynajmie możesz być obciążony opłatami za wszelkie uszkodzenia. Stąd też zwróć na to uwagę przed oraz po wynajmie. Podpisanie takiego protokołu odbioru powoduje, że przyjmujesz odpowiedzialność za każdą szkodę, nawet tę do której doszło nie z Twojej winy, a Bydgoszcz wypożyczalnia samochodów jej nie dostrzegła.

Pojazd najlepiej sprawdź przy dobrym oświetleniu, jeśli natomiast nie masz takiej możliwości, to wpisz tę uwagę do protokołu. W razie wątpliwości, np. gdy pracownik wypożyczalni nie widzi rysy, aby wpisać ją do protokołu, zrób jej zdjęcie telefonem komórkowym. Bardzo ważne jest także sprawdzenie stanu tapicerki, ponieważ nowa jest naprawdę droga. Wnętrze samochodu musisz sprawdzić także pod kątem uszkodzeń deski rozdzielczej, czy nie brakuje jakiś elementów. Przy oddawaniu auta musisz trzymać się tego, co zostało spisane w protokole odbioru.