obraz

Obrazy to jedne z najpopularniejszych dekoracji, jakie wybierają osoby urządzające swoje cztery kąty. Na rynku są dostępne zarówno obrazy malowane na płótnie, jak i wydrukowane w wysokiej rozdzielczości zdjęcia i grafiki. Jednak obraz, to nie tylko zamalowane lub zadrukowane płótno, ale także rama. Ta również pełni nie tylko funkcje praktyczne, ale i dekoracyjne. Jak zatem wybrać najlepszą ramę do obrazu? 

Klasyka, czyli ramy do obrazów drewniane 

Najczęściej spotykane są nadal ramy do obrazów drewniane. Są one klasyczne i eleganckie, pasują do większości wnętrz. W zależności od gatunku drewna, cena takiej ramy może być różna. Najwięcej zapłacisz za ramy wykonane z drewna egzotycznego. Również ramy z rodzimego polskiego drewna bukowego lub dębowego nie należą do najtańszych. Z tego względu najpopularniejsze są ramy wykonane z drewna sosnowego. W sprzedaży dostępne są także ramy wyprodukowane przy użyciu sklejki. Ramy drewniane są pokrywane bezbarwnym lakierem do drewna lub malowane na kolory z palety RAL. Dodatkowym zdobieniem na ramach mogą być frezy.

Obecnie oprawa obrazu jest stosunkowo prostą czynnością, którą można wykonać samodzielnie. Nieco trudności mogą jednak nastręczać ramy dostępne w antykwariatach. Wówczas warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, aby nie uszkodzić zarówno płótna, jak i samej ramy. 

Antyrama, czyli obraz bez ramy 

Alternatywną opcją dla ram do obrazów drewnianych są antyramy. W tym przypadku Twój obraz jest wyeksponowany za szkłem przymocowanym do tzw. pleców z płyty kartonowej lub paździerzowej. W ten sposób są najczęściej oprawione zdjęcia lub grafiki w wysokiej rozdzielczości, które pełnią we wnętrzach funkcje tradycyjnych obrazów. Antyramy sprawdzą się idealnie w nowoczesnych wnętrzach. Możesz wówczas tworzyć tematyczne grupy obrazów lub zdjęć. Tego typu dekorację możesz umieścić w praktycznie każdym wnętrzu, nie tylko w salonie. 

Antyramy są często lżejsze od tradycyjnych ram drewnianych, dzięki czemu mogą być umieszczane na ścianach działowych wykonanych z płyt kartonowo – gipsowych. Jeśli grafika nie wypełnia całej powierzchni płyty, możesz zastosować brystole w różnych kolorach, które będą pełnić funkcję tła. Dzięki temu jeszcze lepiej dopasujesz grafiki do kolorów w Twoim wnętrzu. Tłem tradycyjnym będzie tło w kolorze białym lub czarnym. Nieco ekstrawagancji wprowadzi natomiast tło srebrne lub złote. 

Zarówno rama z drewna, jak i antyrama idealnie nadają się do własnoręcznie wykonanego obrazu. Nawet jeżeli nie umiesz malować, możesz skorzystać z zestawu do malowania po numerach. Krok po kroku stworzysz własne dzieło sztuki. Taki obraz z pewnością będzie powodem do dumy i oryginalną dekoracją, nawet jeżeli nie uda Ci się wykonać go idealnie. 

Jak oprawić haftowany obraz? 

Od kilku lat do łask wracają obrazy wykonane techniką haftu krzyżykowego lub mieszanego. Są one nie tylko oryginalną dekoracją, ale sam haft jest też doskonałą formą relaksu i wypoczynku. Obrazy można tworzyć z gotowych wzorników lub pokusić się o zaprojektowanie własnej grafiki. Możesz zastosować zarówno klasyczne ramy prostokątne, jak i ramy drewniane. Wszystko zależy od rodzaju grafiki oraz Twojego pomysłu na wystrój wnętrza. 

Nieco innym rodzajem haftu jest tzw. haft diamentowy. Nazywany inaczej mozaiką diamentową polega na tworzeniu obrazów za pomocą maleńkich diamencików akrylowych, przyklejanych do pokrytego specjalnym klejem płótna.

Po zakończeniu pracy gotowy obraz możesz oprawić zarówno w ramę z drewna, jak i antyramę. Istnieje jeszcze jedna możliwość oprawy takiego obrazu. Płótno możesz naciągnąć na ramę z drewna lub sklejki, a następnie zamalować boki za pomocą, np. farby akrylowej. Ważne jest, aby równomiernie naciągnąć płótno na ramę i dopiero wówczas przytwierdzić je, np. za pomocą stempli tapicerskich. 

Bez względu na rodzaj wybranej ramy, warto dopasować ją do stylu i kolorystyki wnętrza, w której ma wisieć obraz. Wbrew pozorom, gładka rama drewniana doskonale wpasuje się zarówno w pomieszczenia w stylu rustykalnym, jak i w minimalistyczny salon.